Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Is the Internet? / Czym jest internet?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia– wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, II.4, II.5, II.7, III.4, III.7, V.4, V.6, V.7, V.9, V.12, VII.4, VIII.1, VIII.2, X, XIII
Poziom kształcenia: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące internetu.
Uczeń wyraża przypuszczenia przy pomocy struktury would.
Uczeń prezentuje i uzasadnia opinię na temat tego, jak wyglądałoby jego życie bez internetu.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat historii internetu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat technologii internetowych.
Uczeń wykorzystuje strukturę would do wyrażania przypuszczeń.
Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą w zakresie technologii komputerowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla ilustrację związaną z tematem internetu (Przeczytaj) i pyta: What do you use the Internet for in your everyday life? Do you know how old the Internet is? Do you know the technology behind it? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Internet Protocol That Changed the World. Wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
How does the internet work as an advertising tool? Is it useful?
Do you agree with the statement that pop‑ups might be irritating? Why? Why not?
What was the concept of using the Internet in the past and what is actually used for nowadays?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie spoglądają na zdjęcie na początku sekcji i zapoznają się z podpisem. Nauczyciel pyta: Could you live without the Internet? Is it replacable? Uczniowie przeprowadzają krótką dyskusję. Następnie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z nagraniem i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają je na forum klasy i uzasadniają.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym omawiają je i uzasadniają na forum klasy.
Nauczyciel wprowadza gramatykę związaną z czasownikiem would i prosi uczniów o wykonanie Exercise 4 (Plik audio). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach na temat z Exercise 5 (Plik audio):
Do you agree with Cristine that the Internet is a time saving invention? Why? Why not?
What device wouldn’t you be able to live without? Why?
Reprezentanci grup przedstawiają na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie dyskutują na forum klasy i odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Can you imagine your life without the internet? Why? Why not? How would you communicate without the internet?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve watched a film about the past and present of the internet. Write an email to your friend in Great Britain in which you:
explain why you decided to watch the film and what surprised you the most in it;
describe one way of how the internet has changed since it was created;
express your feelings about the fact that the internet is present almost everywhere nowadays;
mention how your life would be different if you didn’t have any internet access.
Write in English. Your email should have 100–150 words. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie analizują transkrypt wywiadu i tworzą krótką, ustną lub pisemną, wypowiedź na temat: Compare your views on a life without the internet with the views of Tom, Julie and Cristine. Say what you agree with and what you disagree with and why. Ćwiczenie może zostać wykonane w klasie w parach lub grupach albo w ramach pracy domowej.