Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Elżbieta Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Friends Across the Ocean / Przyjaźń na odległość
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.14, II.3, II.5, III.3, III.4, V.1, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Na podstawie przeczytanych i wysłuchanych tekstów uczeń rozwija słownictwo związane z przyjaciółmi i różnymi formami spędzania czasu.
Uczeń opisuje aktywności chętnie podejmowane przez rówieśników w pojedynkę lub z innymi osobami.
Uczeń opisuje swojego najlepszego przyjaciela / swoją najlepszą przyjaciółkę oraz to, jak wspólnie spędzają czas.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość tego, w jaki sposób lubi spędzać czas.
Uczeń rozwija postawę przyjaźni wobec bliskich osób.
Uczeń rozwija postawę empatii wobec otaczających go osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie przyjaciół (Przeczytaj) i pyta: Do you have a best friend? What is his/her name? What do you do together?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Across the Ocean, a następnie porządkują elementy w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy. Uzasadniają wybory, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają wybory, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę interaktywną.
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
What’s your best friend’s name?
How old is your best friend?
What can you do with your best friend?
Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Nauczyciel podkreśla na tablicy wszystkie zdania z wyrażeniem each other, a następnie uczniowie wykonują Exercise 6 oraz 7 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy, a chętni nanoszą je na tablicę.
W ramach wprowadzenia do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może dodatkowo przeprowadzić wśród uczniów głosowanie na temat ich ulubionej formy spędzania wolnego czasu: How many of you like to play board games/read a book/fly a kite/play basketball/play football in your free time? Nauczyciel zapisuje wyniki głosowania na tablicy i je podsumowuje.
Uczniowie zapoznają się z filmem, a następnie wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie ponownie analizują treść filmu i w parach wykonują Exercise 4 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy oraz nanoszą na tablicę.
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Film):
What activities do you like doing together with your friends?
What activities do you like doing alone?
Uczniowie stają w kręgu. Nauczyciel wskazuje osoby, których zadaniem jest gestem pokazać czynność, jaką najbardziej lubią wykonywać razem z przyjacielem. Nauczyciel wyznacza osobę i pyta: What do you like doing with your friend? Wybrany uczeń demonstruje czynność, np.: granie w koszykówkę, a zadaniem reszty grupy jest odgadnąć i nazwać o jaką czynność chodzi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w grupach, parach lub na forum klasy odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
How often do you visit your best friend?
What do you like doing with your best friend?
Who lives far from you?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to an English friend in which you:
inform him/her who your best friend is and why;
tell him/her what you like doing together;
suggest what you and your best friend want to do together in the summer.
Sign as XYZ.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują ilustracje do jednego z ujęć a z filmu w e‑materiale. Ilustracje opisują, używając słownictwa z sekcji Film. Następnie, prezentują ilustracje na forum klasy.