Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Daria Wieliczko
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Life of a Professional Athlete / Życie zawodowego sportowca
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu aktywności zawodowych sportowców.
Uczeń potrafi opisać typowy dzień treningowy sportowca.
Uczeń potrafi przedstawić sylwetkę ulubionego sportowca.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat metod treningowych i zaciekawienie różnorodnymi dyscyplinami sportu.
Uczeń kształtuje świadomość zależności pomiędzy ciężką pracą a talentem w procesie indywidualnego dążenia do celu tak w sporcie, jak w każdej innej dziedzinie życia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Do you have a favourite sports star?
Do you know what his/her day looks like?
What does it take to become a champion athlete?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną, a uczniowie wyjaśniają, jakie skojarzenia pozwoliły im rozwiązać ćwiczenie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The Life of a Professional Athlete: Is it all Sweat and Tears?, a następnie na forum klasy wybierają prawidłowe podsumowanie w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst, po czym rozmawiają w parach, odpowiadając na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj). Starają się nie zaglądać do tekstu i podać możliwie najbardziej precyzyjną odpowiedź. Po zakończeniu pracy w parach chętni odpowiadają na pytania na forum klasy.
Uczniowie przekształcają odpowiedzi z Exercise 4 w dialog pomiędzy dziennikarzem i sportowcem i odgrywają scenę rozmowy. Przeprowadzają wywiad dwa razy, zamieniając się rolami dziennikarza i sportowca. Na koniec chętna para prezentuje wywiad na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją i wykonują przypisane Exercise 2 i 3 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętni odczytują je pełnymi zdaniami na forum klasy.
Ponownie zapoznawszy się z prezentacją, uczniowie uzupełniają Exercise 5 (Prezentacja multimedialna), a następnie w parach poprawiają zdania w Exercise 6 (Prezentacja multimedialna), tak by były zgodne z treścią prezentacji. Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Ochotnik prezentuje odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
In your opinion, what’s the most difficult part of a professional athlete’s life?
Would you like to become a professional athlete? Why/why not?
Why is it important for athletes to care about their mental state?
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek z grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): There’s a professional athlete you admire. Write an email to a friend from England. In the email:
give the athlete’s name and the sport he/she practises;
describe their daily routine;
write about their workout.
TIP: Don’t worry if you can’t remember a real athlete’s name. The person doesn’t have to be real. Your answer should be 50–120 words long.
(Opcjonalnie) Uczniowie samodzielnie wyszukują w internecie informacje na temat treningów ulubionego sportowca i prezentują je w formie prezentacji z ilustracjami w ramach pracy dodatkowej.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują transkrypt prezentacji i piszą dwuzdaniowe streszczenia każdego ze slajdów. Na kolejnej lekcji prezentują streszczenia na forum klasy.