Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Globalisation / Globalizacja
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, I.14, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, IV.6, V.6, V.8, VI.4, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące procesów związanych z globalizacją.
Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat pozytywnych i negatywnych aspektów globalizacji.
Uczeń umie zredagować e‑mail, w którym dzieli się spostrzeżeniami na temat wpływu globalizacji na różne aspekty naszego życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z globalizacją (poprzez wyszukiwanie informacji, aktywizowanie i porządkowanie informacji).
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu globalizacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą myśli, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie w minutę listy skojarzeń z terminem „globalizacja”. Uczniowie pracują w parach, po czym na forum klasy dzielą się skojarzeniami.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel pyta: What can a foreigner buy in Poland for $1?, a uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Grupie A przydziela pierwszą połowę tekstu (trzy pierwsze akapity) Hyperconnectedness. Grupa B opracowuje drugą część tekstu. Uczniowie czytają przydzielone fragmenty, po czym w obrębie grupy wspólnie układają 6–8 pytań do przydzielonych części tekstu. W ten sposób uczniowie ćwiczą umiejętność czytania ze zrozumieniem, przetwarzania informacji oraz tworzenia pytań.
Uczniowie pracują w parach (uczeń z grupy A + uczeń z grupy B). Wymieniają się pytaniami i po przeczytaniu pozostałej części tekstu na nie odpowiadają. Na forum klasy omawiają odpowiedzi.
Uczniowie ponownie czytają tekst Hyperconnectedness i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a później na forum klasy je uzasadniają.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Z kluczowymi wyrazami z zadania tworzą własne zdania związane z tematem lekcji.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie na forum klasy literują poszczególne wyrazy, a ochotnicy zapisują je na tablicy multimedialnej. W ten sposób uczniowie ćwiczą umiejętność literowania i sprawdzają poprawność wykonania zadania.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 5 (Przeczytaj). Wskazane osoby odczytują prace na forum klasy. Dodatkowo, pytanie 2 z tego zadania może być punktem wyjścia do ogólnoklasowej dyskusji.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na plakat nawiązujący do zjawiska globalizacji i pyta: How can you interpret the message behind the poster? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na mapę pojęć i pyta: What major aspects of globalisation does the mind map address? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie realizują Exercise 2 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach, a wyznaczona osoba nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Dodatkowo mogą wyjaśnić własnymi słowami, jak rozumieją każde z wpisanych wyrażeń.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Mapa pojęć). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą ponownie wysłuchać nagrania, notując kluczowe wyrazy, które padły w każdym komentarzu. Następnie, wykorzystując te wyrazy, ustnie odtwarzają treść wypowiedzi. W ten sposób uczniowie ćwiczą umiejętność słuchania i jednoczesnego robienia notatek. Ponadto na bieżąco ćwiczą umiejętność mówienia, stosując zapisane wyrażenia.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Wybrane osoby odczytują prace na forum klasy.
Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie w parach lub na forum klasy w formie debaty. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy: grupa A przygotowuje argumenty w zakresie edukacji, polityki, gospodarki, środowiska i kultury popierające globalizację, grupa B opracowuje argumenty na „nie”. W debacie uczniowie odnoszą się do stanowiska strony przeciwnej, następnie przedstawiają własne stanowisko i je uzasadniają.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ustnie w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Cytat z zadania może być punktem wyjścia do ogólnoklasowej dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie realizują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about globalisation. Write an email to your friend in which you will share your findings. In the email:
explain what globalisation is;
describe 2 positive impacts of globalisation;
describe 2 negative impacts of globalisation;
add how globalisation has affected your life.
Your email should be 100–150 word long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do debaty na temat wad i zalet globalizacji. W tym celu opracowują poszczególne aspekty mapy pojęć, tak aby w trakcie debaty rozwinąć dany argument i go uzasadnić, np. podając konkretne przykłady. Na kolejnej lekcji odbywa się debata. Uczniowie sami decydują, jakie stanowisko chcą reprezentować, albo na początku lekcji są losowo przydzielani do grupy.