Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Oldest Underground in the World / Najstarsze metro na świecie
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.5, III.4, V.1, V.3, IX.1, IX.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z poruszaniem się londyńskim metrem.
Uczeń potrafi opisać historię metra w Londynie.
Uczeń, stosując czasy Present Simple i Past Simple, potrafi porównać dawne i współczesne metro londyńskie.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat historii komunikacji w Londynie.
Uczeń rozwija świadomość przemian technologicznych w zakresie środków transportu podziemnego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie mapy metra londyńskiego (Przeczytaj) i pyta: What does the picture show? Uczniowie odpowiadają i wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The London Tube i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują je pełnymi zdaniami na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel na przykładzie tekstu The London Tube i wskazówek z e‑materiału przypomina zasadę stosowania czasu Present Simple.
Uczniowie przekształcają zdania z Exercise 3 (Przeczytaj) na zdania w formie przeczącej i pytającej. Prezentują odpowiedzi na forum klasy. Chętni lub nauczyciel zapisują zdania w zmienionej formie na tablicy.
Nauczyciel na podstawie drugiego akapitu The London Tube i instrukcji w e‑materiale przypomina zasadę tworzenia czasu Past Simple. Następnie prosi uczniów o przekształcenie zdań w drugim akapicie w zdania przeczące i pytania. Uczniowie prezentują efekty pracy na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem audio, uczniowie słuchają nagrań do Exercise 1 (Plik audio) i powtarzają je na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, w czasie 5 minut, zapisują jak najwięcej informacji, które zapamiętali na temat Paddington Station - Exercise 4 (Plik audio). Następnie porównują notatki w parach i prezentują informacje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog entry about a Blue metro station in Neverland. In the note:
describe the station;
give your opinion about the station;
name two other stations in Neverland.
Your answer shouldn't be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji uczniowie, pracując w parach, tworzą grę edukacyjną z czterema pytaniami multiple choice (trzy odpowiedzi) na temat przeszłości i teraźniejszości metra londyńskiego. Korzystają z informacji zawartych w tekście The London Tube i w nagraniu audio. Chętni prezentują pytania na forum klasy, a pozostali uczniowie odpowiadają zgodnie z zapamiętanymi faktami.