Autorki e‑materiału: Kamila Wichows:ka

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michals:ka

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchl:ik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: At the Doctor’s/ U lekarza

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania szczegółowe: 1.1, 1.11, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 6.3, 7, 8.1, 11.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K4] kompetencje cyfrowe

  • [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  • Uczeń potrafi powiedzieć, co mu dolega.

  • Uczeń literuje swoje imię i nazwisko.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń rozwija umiejętność nazywania dolegliwości.

  • Uczeń kształtuje świadomość własnego ciała.

  • Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)

  • strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • kognitywizm

  • konstruktywizm

  • konektywizm

  • metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)

  • metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)

Formy zajęć:

  • praca w parach

  • praca w grupach

  • praca całego zespołu klasowego

  • praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel rzuca piłeczkę do wybranej osoby i pyta: What’s your name? Po uzyskaniu odpowiedzi dodaje: How old are you? Pomaga pierwszej osobie w udzieleniu poprawnej odpowiedzi, a potem prosi ją by rzuciła piłkę do kogoś innego i zadała te same pytania.

  2. Uczniowie wstają. Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki A, B, C. Uczniowie poruszają się w takt muzyki i śpiewają. Na koniec, gdy uczniowie wrócą do ławek, nauczyciel wyświetla obrazek lekarza z Exercise 1 (Przeczytaj) i zapisuje imię bohaterki historyjki (Mia). I mówi: Today Mia is going to the doctor’s. Can you spell Mia’s name? Rzutem piłeczki nauczyciel wybiera kilka osób do przeliterowania imienia.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają ich treść.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę o wizycie u lekarza (Przeczytaj) i odtwarza nagrania dwa razy, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie pracują w parach. Ich zadaniem jest rozszyfrować trzy hasła, korzystając z odpowiedniego kodu. Następnie prosi dowolnie wybranego ucznia, aby podszedł do tablicy, przeliterował odkryte hasło i naniósł je na tablicę. Jeśli uczeń ma problem z literowaniem, klasa wykonuje to wspólnie. Do kolejnego hasła wybierany jest kolejny uczeń. Zadanie trwa do czasu omówienia wszystkich haseł.

  4. Nauczyciel odtwarza jeszcze raz historyjkę obrazkową. Zatrzymuje ją po kluczowych zdaniach i pytaniach, uczniowie powtarzają poszególne partie tekstu - raz cicho, raz głośno. Następnie rozmieszcza w sali wcześniej przygotowane kartki ze zdaniami: My head hurts. / I have a temperature. / My arm hurts. Prosi uczniów, aby podeszli do dowolnie wybranej kartki. Następnie, stawiając krzesło po drugiej stronie swojego biurka, aranżuje gabinet lekarski. Wybiera rzutem piłeczki jakąś osobę i odgrywa z nią dialog:

    • Good morning! What's your name?

    • My name is XYZ

    • Can you spell your name for me? 

    • X‑Y-X

    • Thank you, Mia. How old are you? 

    • I'm eight.

    • What's the matter?

    • I'm not OK. I have a temperature (tu uczeń podaje objaw, który wybrał wcześniej, stając obok jego opisu).

    • Uczeń, który wykona zadanie, zajmuje miejsce nauczyciela‑lekarza i zaprasza kolejnego „pacjenta”. Gdy zabawa zostanie powtórzona 3–4 razy, uczniowie wracają do ławek i w parach starają się odegrać analogiczną rozmowę lekarz–pacjent.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie przyglądaja się fotografii, a następnie korzystając z podanej frazy, wypowiadają na głos zdanie, które mogłaby wypowiedzieć osoba znajdująca się na ilustracji. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonania zadania.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Animacja). Uczniowie pracują samodzielnie - oglądają film, a następnie zaznaczają nazwy osób, które w nim występują. Ochotnik nanosi prawidłowe odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy animację (Animacja). Prosi dzieci, by w części interaktywnej powtarzały zdania. Cała animacja wraz z częścią interaktywną odtwarzana jest dwa razy.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Animacja). Odtwarza kolejne nagrania i prosi uczniów o wybranie właściwego obrazka. Jeśli uczniowie wybierają obrazek po lewej stronie – wstają, a jeśli obrazek po prawej – podnoszą obie ręce w górę.

  9. Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych przeciągają nazwy osób w odpowiednie miejsca na grafice w Exercise 3 (Animacja).

*Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach ćwiczą literowanie, np. zapisując sobie nawzajem na plecach kolejne litery wyrazu, znajdującego się w słowniku.

  2. Na zakończenie uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Ich zadaniem jest wysłuchanie nagrań, w których dzieci literują swoje imiona, a następnie ze słuchu wpisać te imiona w ramkę.

Praca domowa:

Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–2 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze:

Miękka piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie rysują komiks‑scenę u lekarza. Rysunek zawiera przynajmniej dwa dymki: What is the matter? oraz I’ve got a temperature/cold. itp. Może też zawierać dodatkowe porady zaczerpnięte z animacji. Bohaterami komiksu są dziecko (autor/autorka komiksu) i lekarz.