Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My School Timetable / Mój plan lekcji
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, IV.3, V.2, VIII.1, VIII.2, X, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z przedmiotami szkolnymi.
Uczeń potrafi wymienić nazwy przedmiotów szkolnych.
Uczeń posługuje się określeniami czasu.
Uczeń potrafi opisać własny plan lekcji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zajęć szkolnych.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie przedmiotowo‑językowe
metoda podająca (praca z tekstem/ilustracją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Martin’s school timetable changes a lot! i pyta: What is the boy doing? What subjects, do you think, are there in his timetable? Uczniowie odpowiadają a następnie dodatkowo dzielą się na forum klasy opiniami na temat: Do you have a favourite subject at school? What is it? oraz rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Martin’s School Timetable i wymienienie nazw przedmiotów, których uczy się Martin. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób w języku angielskim określa się czas, a następnie uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie pracują w parach. Uczeń A zapisuje dowolną godzinę, a uczeń B podaje ją w języku angielskim. Zamieniają się rolami. Każdy uczeń odczytuje 5 zapisów.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla zdjęcie We all have different school timetables! i prosi jedną osobę o odczytanie list zajęć na wybrany dzień w planie na zdjęciu, po czym pyta: Is your timetable for Monday different? How? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. W ten sposób grupa porównuje kolejne dni tygodnia i wskazuje różnice pomiędzy planem na zdjęciu a planem uczniów w klasie.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją, po czym wykonują Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).
Uczniowie, pracując w parach, opisują koledze/koleżance własny plan lekcji, używając określeń czasu i nazw przedmiotów. Chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to your friend from England about your timetable for Friday. In the email:
write when each class begins and finishes;
write when your lunch breaks starts and ends;
explain which class is your favourite.
Your answer shouldn't be shorter than 50 words.
Uczniowie wybierają jeden z opisów dnia z ilustracji interaktywnej i przekształcają go na tekst w 3 os. liczby pojedynczej.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wybierają jeden z opisów dnia z ilustracji interaktywnej i przekształcają go na tekst w 3 os. liczby pojedynczej.