Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: All Different, All Equal / Każdy inny, ale wszyscy równi
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.2, II.5, III.1, III.3, III.4, III.5, III.6, IV.2, IV.3, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z różnorodnością kulturową.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail dotyczący Dnia Równości.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z różnorodnością kulturową.
Uczeń poszerza wiedzę na temat różnorodności kulturowej.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie Is your school diverse? i wprowadza temat różnorodności: Today, we will talk about diversity. What is diversity? In what ways can people differ from one another? Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy. Nauczyciel wyjaśnia, że można się różnić m.in. w aspektach etnicznych, kulturowych, religijnych itp.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby połączyli wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst My School is Diverse and It Matters (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając wybory cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i indywidualnie wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel ponownie zwraca uwagę na pytanie z podpisu do zdjęcia otwierającego sekcję Przeczytaj: Is your school diverse? i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie na forum klasy. Zachęca uczniów do porównania ich szkoły ze szkołą opisaną w tekście.
W ramach wprowadzenia do pracy z materiałem audio nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają rozmowy o Diversity Day, po czym indywidualnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Następnie odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają imiona i nazwy czynności w Exercise 3 (Plik audio). Następnie, słuchają nagrania i łączą na urządzeniach mobilnych imiona z nazwami czynności w zadaniu. Na koniec, nauczyciel odczytuje imiona bohaterów nagrania i uczniowie podają adekwatną nazwę czynności. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 4 (Plik audio). Odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych i planują Diversity Day w swojej szkole. Najpierw metodą „burzy mózgów” zbierają pomysły na różne aktywności, a następnie zapisują plan Diversity Day. W planie powinno znaleźć się przynajmniej 5 propozycji aktywności. Po zakończeniu pracy zespoły prezentują swoje plany na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w grupach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): Work in groups. Study the picture and answer the questions:
How does the picture present equality?
Is your school diverse? Are there students like in the picture?
How can a school be friendlier to students with disabilities?
Rozmawiają i dzielą się opiniami. Przedstawiciele grup podsumowują na forum klasy dyskusje. Nauczyciel zapisuje opinie uczniów na tablicy. Następnie pyta uczniów, czego nowego dowiedzieli się i nauczyli się podczas lekcji, a uczniowie odpowiadają.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week, your school had a Diversity Day. It’s a special occasion that looks different every year. Write an email to a friend and:
describe how your school celebrated Diversity Day;
tell what your role in the celebrations was;
describe plans for the next Diversity Day.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają w domu materiału audio. Wypisują nazwy wszystkich wspomnianych w niej mniejszości etnicznych (osoby pochodzące z krajów podanych w materiale audio). Wykonują w parach prezentację w formie kolażu (papierową lub elektroniczną). Zamieszczają w niej flagi krajów, o których mowa (Nigeria, Japonia itd.), zdjęcia tradycyjnych strojów z tych krajów, nazwy stolic i zdjęcia charakterystycznego zabytku lub dania. Polecenie: Work in pairs. Listen to the audio (e‑materiał) and list the names of all the ethnic minorities mentioned in the audio. Then create a presentation (paper or electronic) in which each slide is devoted to one minority. Each slide should include:
an image of a flag (e.g. Nigeria – Nigerian flag).
a name of the capital of the country;
an image of traditional clothes;
an image of a famous site (monument, building, church, natural site etc.);
an image of a traditional dish.