Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Civil Rights Movement / Ruch na rzecz praw obywatelskich

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.2, II.3, II.5, III.4, V.2, V.3, V.6, V.7, VII.4, VIII.2, IX.1, X

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące ruchu na rzecz praw obywatelskich.

  2. Uczeń umie opisać, w jaki sposób działania Rosy Parks, Malcolma X i MartinLutherKinga wpłynęły na zmianę sytuacji ludzi o czarnym kolorze skóry w Stanach Zjednoczonych.

  3. Uczeń potrafi zaprezentować w e‑mailu do kolegi/koleżanki opinię na temat ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z ruchami na rzecz praw obywatelskich.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na tematy związane z ruchami na rzecz praw obywatelskich.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w życie publiczne.

  4. Uczeń kształtuje postawę tolerancji i szacunku względem ludzi.

  5. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca ( praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Every voice should be heard i pyta: What are the people in the photo protesting against? Zachęca uczniów do stosowania struktur służących do wyrażania przypuszczeń i spekulacji: may/might, could, be likely to itd. Dodatkowo uczniowie mogą podać jak największą liczbę wyrażeń związanych z sytuacją przedstawioną na zdjęciu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie własnymi słowami wyjaśniają, jakie prawa gwarantują 14. i 15. Poprawka do Konstytucji USA: What rights did the 14th and 15th Amendments grant to American citizens?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Każdy uczeń zapoznaje się z jednym z czterech fragmentów tekstu They Had a Dream. Następnie w obrębie grupy uczniowie opowiadają sobie treść różnych fragmentów. Uczniowie relacjonują na forum klasy, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.

  2. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą przećwiczyć w parach słownictwo z zadania: uczeń A podaje wyrażenie, zadaniem ucznia B jest wyjaśnić to wyrażenie po angielsku. Uczniowie zamieniają się rolami.

  4. Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Interpretują cytat w parach lub na forum klasy. Nauczyciel może zadać pytania pomocnicze:

  • What do you think darkness means?

  • What is the meaning of light?

  1. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2–4 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach, a chętne lub wskazane przez nauczyciela osoby wykonują zadania na tablicy multimedialnej. Alternatywnie: Uczniowie opracowują odpowiedzi na pytania w parach i prezentują je na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują ustnie w małych grupach lub w formie ogólnoklasowej dyskusji Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie realizują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the Civil Rights movement in the US. Write an email to your friend to share your findings. In your email:

  • explain when the main events of the movement happened;

  • describe how black people were discriminated against in the US in the mid‑20th century;

  • mention 2 activists of the movement and their achievements;

  • describe your feelings about the situation of people of colour in the USA.

Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje zawarte w mapie pojęć z e‑materiału, uczniowie przygotowują wypowiedź na temat ruchu na rzecz praw obywatelskich. Podają przykłady dyskryminacji, inicjatywy podejmowane na rzecz obrony praw obywatelskich oraz skutki tych działań. Zwracają uwagę na strukturę wypowiedzi (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) oraz na jej spójność i logikę. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują prace. Osoby słuchające mogą zadać pytania lub uzupełnić wypowiedź kolegi/koleżanki.