Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Celebrate Earth Day / Świętujmy Dzień Ziemi

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.13, II.5, III.4, IV.1, V.1, V.10, VII.11, VIII.2, VIII.3, X, XI, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z ochroną środowiska.

  2. Uczeń wymienia zagrożenia dla środowiska Ziemi.

  3. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić potrzebę ekologicznego stylu życia.

  4. Uczeń podaje przykłady wtórnego wykorzystania przedmiotów bądź materiałów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o ochronie środowiska.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat ekologicznego stylu życia.

  3. Uczeń rozwija wrażliwość na kwestie związane z ochroną środowiska i kształtuje postawę odpowiedzialności za planetę.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What problems does the Earth’s environment face? Do you live in an eco‑friendly way? What do you do? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują polecenie w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Planet Earth is Our Home i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy oraz uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Nauczyciel pyta uczniów, czy obchodzą Dzień Ziemi, a uczniowie dzielą się opiniami i doświadczeniami. Następnie uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Zważywszy, że na innych lekcjach dotyczących środowiska (także w ramach innych przedmiotów) uczniowie zetknęli się z zadaniem wygłoszenia przemowy z okazji Dnia Ziemi, podczas tej lekcji nie muszą odpowiadać na wszystkie pytania z Exercise 5 (Przeczytaj). Zamiast tego mogą skupić się na pytaniu 2: What are the most important environmental issues in the world? Which one can you experience in Poland? Nauczyciel może dodatkowo spersonalizować pytanie: Which one can you experience in your town/village/area? oraz zaproponować, żeby uczniowie nie tylko opisali problem ekologiczny w swojej okolicy, lecz także stworzyli propozycję rozwiązania problemu lub rekultywacji zanieczyszczonego miejsca. Propozycja może mieć formę: a) ogłoszenia o spotkaniu/proteście, b) zaproszenia współmieszkańców do pracy społecznej na rzecz miejsca/problemu ekologicznego, c) listu z propozycją podjęcia działania skierowanego do lokalnych władz. Nauczyciel pomaga uczniom w doborze słownictwa i zwrotów retorycznych charakterystycznych dla każdej z form wypowiedzi.

  4. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedź na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie oglądają prezentację i słuchają nagrań, po czym wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi zgodnie z informacjami z prezentacji.

  6. Uczniowie ponownie oglądają prezentację i słuchają nagrań, a następnie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  7. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna):

  • What do you do on a daily basis to protect the planet?

  • Why is upcycling more eco‑friendly than recycling?

  • In what three ways can you reduce your carbon footprint?

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracują w parach i zgodnie z poleceniem z Exercise 8 (Sprawdź się) przygotowują na szkolne obchody Dnia Ziemi krótką prezentację na temat upcycling. Prezentują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się):  You are a member of an environmental group. You want to organise Earth Day in your school. Write a leaflet in which you:

  • explain what your group does and why;

  • present the environmental dangers to the planet;

  • explain how school community can become more eco‑friendly;

  • encourage students to join your group.

Your leaflet should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na podstawie prezentacji multimedialnej uczniowie tworzą 10 pytań, po jednym do każdego ze slajdów w prezentacji. Na kolejnej lekcji pracują w parach, zadają sobie pytania i odpowiadają na nie.