Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Dinner Party? We Need to Go Shopping! / Przyjęcie? Musimy iść na zakupy spożywcze!
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, III.4, III.6, V.1, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami i działami sklepu.
Uczeń rozróżnia rodzaje produktów spożywczych.
Uczeń przedstawia własną opinię w kwestii robienia zakupów.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza słownictwo związane z zakupami.
Uczeń potrafi tworzyć listy zakupowe na konkretne okazje.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie Do you ever need to buy a lot of food products? Prosi uczniów o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem i dodatkowo pyta uczniów: Do you go grocery shopping with your parents/caretakers? (How often?) Do you like grocery shopping? Why? Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.
Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst czytanki o zakupach (Przeczytaj) i samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Zdania prezentują na forum zespołu klasowego, uzasadniając odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują je na forum klasy i nanoszą na tablicę multimedialną.
W ramach rozgrzewki do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Pracują na czas (3 minuty), a następnie chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie przyglądają się ilustracji interaktywnej. Nauczyciel odtwarza nagrania do ilustracji pierwszy raz, prosząc uczniów, aby wykonali Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie uzupełniają ćwiczenie samodzielnie, porównują w parach, a następnie odczytują poprawne odpowiedzi.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań i samodzielnie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Czytają zdania na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach uporządkowali zdania w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Chętni nanoszą poszczególne zdania na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, tworzą jak najdłuższe listy produktów znajdujących się w poszczególnych działach sklepu. Każda grupa koncentruje się na jednej sekcji sklepu. Nauczyciel może pozwolić uczniom wybrać dowolny/ulubiony dział lub może go przydzielić grupie. Po zakończeniu prac uczniowie odczytują listy na forum klasy, a nauczyciel nanosi nazwy produktów na tablicę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali nagrania audio (Sprawdź się) i wykonali samodzielnie Exercise 1 (Sprawdź się). Uczniowie odczytują zdania i uzasadniają swoje wybory.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i w parach porządkują zdania w Exercise 2 (Sprawdź się), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną i odczytują zdania.
Uczniowie pracują w parach. Łączą obrazki z nazwami w Exercise 4 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i wykonują następujące polecenie: You are throwing a house party for your classmates. Make a shopping list of things you would put into your shopping car when shopping for the party. Po zakończeniu pracy prezentują listy zakupów na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3, 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują opis rysunku w Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie studiują ilustrację interaktywną z e‑materiału i tworzą krzyżówkę ze słownictwem z ilustracji. Krzyżówka powinna zawierać sześć haseł i sześć definicji do nich. Polecenie: Study the Ilustracja interaktywna in e‑materiał. Then create a crossword containing 6 words and 6 definitions.