Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Holidays on a Bike / Rowerowe wakacje

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.8, I.10, II.5, II.7, III.1, III.4, V.2, V.5, V.6, VII.3, VII.9, VIII.1, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu podróżowania rowerem i jego serwisowania.

  2. Uczeń umie opisać doświadczenia z wakacji rowerowych.

  3. Uczeń potrafi udzielić znajomemu/znajomej rad na temat czynności koniecznych do samodzielnego wykonania przeglądu roweru przed sezonem.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z podróżowaniem rowerem i jego serwisowaniem.

  2. Uczeń poszerza wiedzę w zakresie podróżowania rowerem i infrastruktury rowerowej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. metoda podająca (praca z tekstem)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Bikepacking means freedom i pyta:

  • Do you agree with the caption? Why/why not?

  • Have you ever been on a cycling holiday?

  • How did you like the experience?

  • Would you like to try this kind of holiday in the future?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. Uczniowie podchodzą do tablicy i nanoszą poszczególne nazwy elementów roweru na ilustrację w Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Discover Europe with EuroVelo. Pracują w czteroosobowych grupach (uczeń A, B, C, D). Każdy uczeń czyta jeden z czterech fragmentów tekstu. W obrębie grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Nauczyciel na forum klasy pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek. Dodatkowo uczniowie mogą zdecydować, która z czterech przedstawionych w tekście tras jest, ich zdaniem, najbardziej wymagająca, najciekawsza itd.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu Discover Europe with EuroVelo i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście wystąpiły wyrażenia podane w zadaniu. Dodatkowo mogą ułożyć z nimi własne zdania.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 45 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel wyświetla zdjęcie Making your bike roadworthy after a break i pyta uczniów: What should you do to make your bike roadworthy after a break? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Uczniowie analizują ilustrację interaktywną i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają je na forum klasy i uzasadniają.

  7. Uczniowie ponownie słuchają wszystkich nagrań i zapisują jak najwięcej pytań do każdego z nich. Pytania sprawdzane są na forum klasy. Po wysłuchaniu całości i sprawdzeniu pytań do wszystkich fragmentów uczniowie odpowiadają na nie, starając się podać jak najwięcej szczegółów.

  8. Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Najpierw wyszukują słownictwo, a następnie wykorzystują je do realizacji zadania. Po wykonaniu zadania wymieniają na forum klasy wyrażenia związane z serwisowaniem roweru. Używają słownictwa z dialogów.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych porządkują dialog z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie odczytują dialog w parach, a następnie odgrywają własną scenę podobnej rozmowy doświadczonego rowerzysty i nowicjusza zgodnie z instrukcjami z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have just returned from your first EuroVelo trip. Write a letter to your friend in which you:

  • explain how you prepared the bike for the trip;

  • describe what attractions you visited during the trip;

  • describe any problems you experienced on the trip;

  • encourage your friend to try bikepacking.

Your letter should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, na podstawie ilustracji interaktywnej, uczniowie przygotowują relację z kroków, jakie poczynili, żeby przygotować swój rower do sezonu.