Autorka e‑materiału: Justyna Wasek

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Places in My Town/ Miejsca w moim mieście

Grupa docelowa: klasa 1 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 2.1, 2.2, 3.1, 4.1, 4.2, 5.1, 6.1, 6.3, 6.4, 7, 8.1, 11.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe 4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa różne miejsca w mieście.

  2. Uczeń mówi, które miejsce w mieście jest jego ulubionym.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na opisanie miejsc w swojej okolicy.

  2. Uczeń rozwija świadomość swojego otoczenia.

Strategie uczenia się:

  1. Strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dowolny utwór muzyczny oraz karty obrazkowe przedstawiające wybrane miejsca w mieście (park, playground, restaurant, cinema, shop, school), kartki A4 i plastelinę (dla każdego ucznia), wydrukowane karty pracy w ilości odpowiadającej ilości dzieci w klasie, karty z nazwami miejsc w ilości odpowiadającej ilości uczniów w klasie..

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek z sekcji Wprowadzenie. Odtwarza słowa Patricka i prosi dzieci o odpowiedź na jego pytanie. Następnie przedstawia dzieciom temat lekcji.

  2. Dzieci stają w kole. Nauczyciel prezentuje uczniom jedna po drugiej karty obrazkowe przedstawiające miejsca z Exercise 1 (Przeczytaj) – playground, cinema, shop, restaurant, school, park. Pyta: What is this? Dzieci odpowiadają chórem, np.: cinema. Jeśli nie wiedzą, co widnieje na karcie, nauczyciel modeluje nazwę miejsca i prosi o powtórzenie. Następnie nauczyciel pyta: Who likes a playground?, i prosi, żeby wszyscy, którzy lubią dane miejsce, podskoczyli trzy razy, mówiąc: I do, I do, I do. Następnie prosi ochotników, aby umieścili kolejne karty w różnych miejscach sali.

  3. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), a zadaniem dzieci jest podejść do karty oznaczającej miejsce, którego nazwę usłyszeli.

  4. Nauczyciel odtwarza dowolny utwór muzyczny, a uczniowie swobodnie poruszają się po sali. Nauczyciel kilkakrotnie zatrzymuje muzykę i wskazuje/podkreśla na tablicy jedną z nazw miejsc z Exercise 1 (Przeczytaj). Zadaniem dzieci jest podejść do „miejsca”, którego nazwę wskazał nauczyciel. Na koniec uczniowie wracają do ławek, nauczyciel odtwarza nagrania raz jeszcze. Chętne dzieci podchodzą do tablicy i przeciągają wyrazy na właściwe miejsca. Nauczyciel zbiera karty obrazkowe rozmieszczone w sali.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po zdaniach zawierających nazwę miejsca i opis jego położenia, np.: The restaurant is next to the park. Prosi uczniów o powtórzenie odtworzonego pytania/zdania. Uczniowie powtarzają raz głośno, raz szeptem.

  3. Nauczyciel prezentuje na tablicy memo z Exercise 2 (Przeczytaj). Zaprasza chętnego ucznia do tablicy, aby odkrył pierwszą kartę. Gdy jest to karta z nazwą, odczytuje nazwę i prosi o powtórzenie, a gdy z obrazkiem pyta What is it? Kolejni uczniowie podchodzą do tablicy i odkrywają kolejne karty. Gdy całe memo jest rozwiązane, nauczyciel zamazuje pisakiem do tablicy interaktywnej kolejne pary (rysunek miejsca + nazwa) i pyta: What is missing?, a uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Mówi: Listen and choose the correct picture. If it is the picture on the top, stand up (demonstruje), if it is a picture at the bottom, sit on the floor like this (demonstruje). Następnie nauczyciel odtwarza nagrania, a dzieci głosują gestami. Nauczyciel zaznacza kolejne prawidłowe odpowiedzi na tablicy.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Plik audio). Najpierw pyta uczniów: What is it? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie powtarzają chórem – na zmianę dziewczynki i chłopcy.

  6. Nauczyciel odtwarza piosenkę (Plik audio), zachęcając dzieci, by włączyły się i śpiewały razem z nagraniem.

  7. Nauczyciel rozmieszcza w sali karty z nazwami miejsc. Prosi, żeby dzieci słuchając piosenki po raz drugi, podeszły do odpowiedniej karty gdy usłyszą nazwę danego miejsca.

  8. Uczniowie stają w kole. Nauczyciel rzuca do wybranego ucznia piłeczkę i pyta: What is your favourite place in our town/village? Gdy dziecko odpowie, odrzuca piłeczkę do kolejnej osoby, powtarzając pytanie: What is your favourite place?

  9. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Plik audio). Odtwarza nagranie z ćwiczenia, a uczniowie układają obrazki w odpowiedniej kolejności na urządzeniach mobilnych, a następnie na tablicy.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Plik audio) na tablicy. Odtwarza nagrania, a uczniowie łączą obrazki z nagraniami na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy przeciągają elementy na tablicy.

  2. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z e‑materiału. Uczniowie wycinają rysunki i uzupełniają karty w parach.

  3. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki papieru i plastelinę i prosi, aby ułożyli z niej nazwę swojego ulubionego miejsca.

  4. Uczniowie razem śpiewają piosenkę z e‑materiału. Jeśli pojawia się w piosence nazwa ich ulubionego miejsca podnoszą kartki z plastelinowymi napisami nad głowę.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują jedno spośród  Exercise 1–3 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach powtórzenia lub sprawdzianu.

Materiały pomocnicze: Dowolny utwór muzyczny, miękka piłeczka, karty obrazkowe przedstawiające wybrane miejsca w mieście (park, playground, restaurant, cinema, shop, school), kartki A4 i plastelina (dla każdego ucznia), wydrukowane karty pracy w ilości odpowiadającej ilości dzieci w klasie, karty z nazwami miejsc w ilości odpowiadającej ilości uczniów w klasie.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. W domu uczniowie uczą się piosenki na pamięć i zaczynają od niej rozgrzewkę do kolejnej lekcji.

  2. Na podstawie piosenki uczniowie rysują obrazek zatytułowany My favourite place. Narysowane miejsce powinno być opisane, np. jeśli ulubionym miejscem jest kino, na budynku powinna widnieć nazwa cinema.

Z prac powstaje klasowa wystawa rysunków.