Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Never Too Old For School / Nigdy jest jest za późno na naukę
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.3, II.4, II.5, III.2, III.3, III.4, III.5, V.6, V.8, V.11, V.12, V.13, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z edukacją dla dorosłych.
Uczeń potrafi wymienić powody, dla których osoby starsze powinny podejmować naukę na uczelniach.
Uczeń potrafi napisać rozprawkę, w której przedstawia wady i zalety kontynuacji nauki w późniejszym wieku.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat możliwości edukacyjnych dla osób w zaawansowanym wieku.
Uczeń poszerza wiedzą na temat zasadności kontynuowania edukacji w zaawansowanym wieku.
Uczeń rozwija motywację do zachęcenia dorosłych/starszych członków rodziny do podjęcia edukacji kontynuowanej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrażenie adult learning i prosi uczniów o podanie pierwszych dziesięciu skojarzeń, które przychodzą im na myśl. Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel może poprosić o rozwinięcie skojarzeń.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Are You Mature Enough for Adult Learning? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je odpowiednimi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania pojawiły się w tekście. Uczniowie mogą dodatkowo ułożyć własne zdania z wyrażeniami związanymi z tematem lekcji.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Would you decide to go back to school as a mature student? Why? Why not? Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy przebieg dyskusji.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoby nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają film, po czym wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i metodą burzy mózgów gromadzą pomysły w odpowiedzi na pytanie: What difficulties can an adult learner encounter once they join a college or university? Uczniowie dzielą się przemyśleniami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach. Wykonują Webquest w poszukiwaniu informacji o ofercie edukacyjnej lokalnych placówek edukacyjnych (uniwersytety III‑go wieku, kursy dla dorosłych). Następnie tworzą ulotkę informacyjną adresowaną do starszych członków swojej miejscowości, zachęcającą osoby w dojrzałym wieku do podjęcia edukacji. Uczniowie tłumaczą znalezione informacje na język angielski, korzystając ze słowników, a nauczyciel pomaga w doborze słownictwa. Prezentują prace na forum klasy. Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów, czy poleciliby edukację kontynuowaną członkom własnej rodziny.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): More and more people are deciding to return to school or university, despite their old age. Write an essay in which you give your opinion on the reasons for the decision to return to school as a mature student and advantages and disadvantages of learning at this age.
Your answer should contain from 200 to 250 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie piszą dwu- lub trzyzdaniowe streszczenia każdej wypowiedzi w filmie i prezentują je na forum klasy.