Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Giving Is Better Than Getting / Lepiej dawać, niż brać

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, III.4, V.2, V.3, V.7, VI.5, VI.8, VI.14, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo opisujące różne rodzaje upominków.

  2. Uczeń umie wymienić prezenty odpowiednie na różne okazje, takie jak urodziny lub rocznica ślubu.

  3. Uczeń posługuje się zwrotami grzecznościowymi potrzebnymi do rozmowy ze sprzedawcą.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat tego, jakie prezenty są odpowiednie na różne okazje.

  2. Uczeń rozwija kulturę osobistą.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej kolaż przedstawiający różne sklepy (Przeczytaj) i pyta uczniów: Everyone likes getting gifts. Do you like giving gifts, too? What is the best gift you’ve ever given someone? What is the worst? What was their reaction? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie w ramach przygotowania do czytanki wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy wyrazów na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum klasy, nanoszą je na tablicę multimedialną i uzasadniają cytatami z tekstu. Wyjaśniają też, dlaczego niepoprawne są odpowiedzi błędne.

  2. Uczniowie czytają trzy rozmowy przeprowadzone w sklepach (Przeczytaj), a następnie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają zdania na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie, pracując na urządzeniach mobilnych, uzupełniają zdania w Exercise 45 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat: What occasions do people get presents for? What are the best gifts for each occasion? Następnie dzielą się opiniami na forum klasy. Nauczyciel zapisuje w formie mapy pojęć poszczególne okazje do dawania prezentów i odpowiadające im typy podarunków.

  5. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę będą pracować z mapą pojęć (Mapa pojęć). Uczniowie, w ramach przygotowania do ćwiczenia, wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Poszczególni uczniowie czytają na forum klasy po jednej grupie wyrażeń z mapy (Mapa pojęć). Reszta klasy słucha i studiuje mapę. Następnie uczniowie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Pracują indywidualnie i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie, indywidualnie wykonują Exercise 3–5 na podstawie mapy pojęć. Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie wykonują w parach Exercise 67 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to a friend from England in which you describe a present you bought for your mum. In the email write:

  • what present you bought and why;

  • the description of the shop;

  • how your mum reacted to the present.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Pod koniec fazy realizacyjnej uczniowie pracują w parach. Wybierają z mapy pojęć grupę wyrażeń i dopełniają je treścią, tworząc pełne zdania lub pytania. Odczytują odpowiedzi na forum klasy.