Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Daria Reczyńska
Przedmiot: biologia
Temat: Układ immunologiczny w walce z HIV
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
omawia taksonomię i ogólną charakterystykę HIV;
przedstawia etapy rozwoju zakażenia;
wyjaśnia różnicę między HIV a AIDS;
przedstawia drogi transmisji zakażenia HIV;
wskazuje elementy profilaktyki zakażenia HIV;
formułuje wnioski na podstawie materiałów źródłowych.
Strategie nauczania:
nauczanie wyprzedzające;
konstruktywizm;
konektywizm;
WebQuest.
Metody i techniki nauczania:
wariant dyskusji „za i przeciw” – „Zgadzasz się ze mną”/”Nie zgadzasz się ze mną”;
praca z materiałem źródłowym z e‑podręcznika;
ćwiczenia przedmiotowe;
quiz;
logiczna gałąź.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
karty do quizu;
szary papier;
markery.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy.
Każda grupa dostaje karty do quizu (do pobrania w materiałach pomocniczych). Chętny uczeń przeprowadza grę w swojej grupie.
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem głównym w e‑materiale.
Uczniowie przygotowują po pięć zdań na temat zakażenia HIV (prawdziwych i fałszywych, liczba dowolna, dwa zdania muszą dotyczyć profilaktyki zakażenia HIV).
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe zespoły i wyjaśnia zasadę dyskusji „Zgadzasz się ze mną”/,,Nie zgadzasz się ze mną”. Jeden z uczniów ma za zadanie przedstawić swoje zdanie na temat skuteczności działania układu odpornościowego w walce z rakiem. Kolejni uczniowie rozpoczynają swoją wypowiedź od zdania „Zgadzam się z Tobą ponieważ…” lub „Nie zgadzam się z Tobą, ponieważ…”. Po przedstawieniu przez wszystkich uczniów z grupy argumentów i opinii uczniowie przedstawiają wspólny wniosek na forum klasy.
Uczniowie, pracując w grupach, prowadzą dyskusję zgodnie z przygotowanymi zdaniami.
Nauczyciel obserwuje pracę grup, słucha czy uczniowie zrozumieli zadanie i czy przedstawiają poprawnie sformułowane argumenty.
Nauczyciel prosi liderów grup o podsumowanie dyskusji na forum klasy.
Nauczyciel prezentuje film pt. „Układ immunologiczny w walce z HIV” na temat obrony organizmu podczas zakażenia HIV.
Uczniowie wykonują logiczną gałąź. Po jej przeanalizowaniu osoba niezaznajomiona z tym tematem powinna móc odpowiedzieć na następujące pytania:
Co inicjuje powstanie komórek nowotworowych?
Jakie komórki układu odpornościowego podejmują walkę z rakiem?
W jaki sposób komórki nowotworowe unikają odpowiedzi układu odpornościowego?
Uczniowie wykonują ćwiczenia od 1 do 6 z e‑materiału.
Nauczyciel rozpoczyna burzę mózgów dotyczącą zagadnień zawartych w poleceniach 2 i 3.
Faza podsumowująca
Uczniowie rysują logiczną gałąź na temat prowadzenia badań na obecność HIV.
Liderzy grup przedstawiają prace.
Nauczyciel ocenia poprawność odpowiedzi.
Praca domowa
Uczniowie wykonują ćwiczenia 7 i 8 zawarte w e‑materiale. Uzasadniają odpowiedzi.
Materiały pomocnicze
Karta do quizu do pobrania
Klucz odpowiedzi do quizu do pobrania
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania filmu samouczka
Film samouczek może również zostać wykorzystany w ramach lekcji powtórkowej.