Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska, Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What is Democracy? / Czym jest demokracja?
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne 1, 2, 3,
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, II.6, II.7, III.4, III.7, IV.1, IV.6, V.1, V.6, VII.4, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące demokracji.
Uczeń prezentuje opinię na temat demokracji.
Uczeń wyjaśnia, dlaczego Polska jest krajem demokratycznym.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat demokracji.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zasad systemu demokratycznego.
Uczeń kształtuje kompetencje obywatelskie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia się)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
What form of government do we have here in Poland?
What about other EU countries?
What are the rules of democracy?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu What is Democracy? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odnosząc się do treści tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
Describe in your own words what democracy is.
What is the origin of the word ‘democracy’?
What is the biggest advantage of living in a democratic country as opposed to an authoritarian regime?
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z filmem (nauczyciel zachęca do robienia notatek z treści), a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Starają się je uzasadnić informacjami z filmu.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Film), a następnie wskazane pary prezentują wypowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi najpierw w parach, następnie w większych grupach, a na końcu na forum klasy. Uczniowie próbują wspólnie ustalić wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które zaprezentują nauczycielowi.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England wants to know if Poland is a democratic country and wants to know if you like living here. Write an email in which you:
explain what kind of democracy Poland is;
justify why Poland is a democratic country;
describe one interesting political aspect about Poland;
present your opinion about living in Poland.
Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach, w ramach pracy domowej lub w fazie realizacyjnej lekcji, tworzą na podstawie filmu mapę pojęć na temat demokracji. Głównym węzłem jest democracy, podwęzłami representative democracy i direct democracy. Do podwęzłów uczniowie dołączają informacje na temat owych rodzajów demokracji zawarte w filmie, by następnie móc na podstawie mapy opisać oba systemy polityczne podczas prezentowania mapy na forum klasy.