Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Summer Camps for Teens / Letnie obozy dla młodzieży
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.8, I.13, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.3, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sposobami spędzania czasu na obozach.
Uczeń umie wypowiadać się na temat sposobów spędzania czasu na obozach.
Uczeń potrafi opowiadać o swoim ostatnim obozie letnim.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sposobów spędzania czasu na obozach.
Uczeń poszerza horyzonty na temat różnych możliwości spędzania wakacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o opisanie zdjęcia przedstawiającego nastolatków w trakcie pieszej wędrówki: Can you describe the photo? W ramach przygotowania uczniowie podają kilkanaście słów/kolokacji związanych ze zdjęciem. Następnie stosują te wyrażenia, opisując zdjęcie.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł oraz nagłówki tekstu Are You Ready for Your Next Summer Camp? i odpowiadają na pytanie nauczyciela: Which of the activities shown in Exercise 2 can you do at a Science and Activity Camp/Harry Potter Camp/Theatre Camp? Uczniowie podają propozycje na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Are You Ready for Your Next Summer Camp? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Następnie z przetłumaczonymi wyrażeniami tworzą zdania na swój temat typu prawda/fałsz. Odczytują je na forum klasy, a zadaniem kolegów/koleżanek jest odgadnięcie, czy dane zdanie jest prawdą, czy fałszem (np. I’m pretty good at archery. True or false).
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Dodatkowo w parach uczniowie mogą ćwiczyć literowanie i pisownię wybranych wyrazów. Ponadto uczniowie mogą dobrać do obrazków w prezentacji odpowiednie słownictwo z wcześniejszych etapów lekcji.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2–4 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytanie: Which camp do you like best? Why?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 5, 6 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3 i 4 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to write about your last summer camp to a friend from England. In the email:
write when and where you went;
describe interesting activities;
write about an evening program.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną z e‑materiału i piszą w domu krótką pracę pisemną (około 50 słów) podsumowującą różne rodzaje obozów letnich, na które młodzież może się wybrać.