Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Placebo Effect / Efekt placebo

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.3, II.5, III.4, III.5, V.6, V.8, VII.4, VII.15, VIII.2, X, XIII.

Poziom kształcenia: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo z zakresu uczestnictwa w testach medycznych z wykorzystaniem placebo.

  2. Uczeń umie wymienić plusy i minusy procesu testowania nowych leków i metod terapii na ochotnikach.

  3. Uczeń opisuje wady i zalety udziału w teście medycznym z wykorzystaniem placebo.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zjawiska placebo.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat testowania leków i metod terapii.

  3. Uczeń kształtuje świadomość złożoności procesu powstawania skutecznych terapii.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie w sekcji Przeczytaj i pyta uczniów:

  • What is the placebo effect?

  • Do you know how it works?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą ogólną.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Placebo Effect: Informed Consent to Being Cheated? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie czytają tekst ponownie i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 4 (Przeczytaj):

Would you, or wouldn’t you decide to join a placebo‑controlled medical test? Answer the question considering particularly:

  • how the influence of the test on your medical condition would impact your decision;

  • how the assignment to a group would make you feel;

  • how the ethical aspect of medical testing would determine your decision to participate.

Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Pytania z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa ogólnoklasowej dyskusji.

  1. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną, nauczyciel wskazuje na zdjęcie na początku sekcji i pyta się klasy: Would you take part in a medical trial?. Po otrzymaniu kilku odpowiedzi nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie zapoznają się z prezentacją i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy i starają się je uzasadnić informacjami z prezentacji.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Następnie nauczyciel prosi osoby o poglądach za i przeciw udziałowi w testach medycznych na podzielenie się na dwie grupy. Każda grupa podaje swoje argumenty, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Na koniec decyduje, czy któraś grupa była bardziej przekonująca, czy obie miały równie przekonujące argumenty.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  2. W ramach podsumowania lekcji uczniowie pracują w parach i wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Wskazane osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1, 2, 4, 56 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Many patients who have used available conventional treatments which proved unsuccessful, choose to participate in trials of new drugs or medical procedures. Write an essay in which you present your opinion on the advantages and disadvantages of such a decision, referring to the following aspects: the health of test participants and the attitude of the test organisers. Use 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą listę pytań do prezentacji (po dwa pytania do każdego slajdu). Na kolejnej lekcji, pracując w parach, zadają pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielenie odpowiedzi z wykorzystaniem słownictwa z prezentacji.