Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | fizyka |
Temat zajęć: | Czym jest zjawisko samoindukcji? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | blended‑learning, nauczanie przez odkrywanie |
Metody nauczania | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym |
Środki dydaktyczne: | niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel zaciekawia uczniów problemem wyładowania iskrowego podczas gwałtownego otwierania obwodu, w którym jest element o dużej indukcyjności. | |
Faza realizacyjna: | |
Najpierw nauczyciel wyjaśnia, na czym polega zjawisko samoindukcji i wyprowadza zależność opisującą SEM samoindukcji. Tłumaczy sens fizyczny tego zjawiska, analizując, co dzieje się w obwodzie z indukcyjnością (cewką), gdy prąd rośnie, albo gdy prąd maleje. Następnie uczniowie samodzielnie zapoznają się z symulacją. Badają przebieg zmniejszania się natężenia prądu w cewce po odłączeniu ogniwa. Powinni oni wykryć, że czas, po którym nie będzie przez cewkę płynął prąd, zależy od stosunku . | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej nauczyciel wraz z uczniami powinien rozwiązać zadania 3, 4, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Zadania z zestawu ćwiczeń: 1, 5, 6. Jako podsumowanie pracy z symulacją warto też w domu rozwiązać zadanie 2. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Zastosowana tutaj symulacja interaktywna odnosi się do konkretnego problemu, ale jest przykładem modelowania numerycznego i można zajmować się nią w dydaktyce fizyki całkiem niezależnie. |