Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Konrad Gniazdowski, Zdzisław Dudek
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Education – from Nursery to University / Edukacja – od żłobka po uniwersytet
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.1, II.5, II.7, III.4, IV.6, V.11, VII.14, IX.1, X, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z systemem edukacji w Wielkiej Brytanii.
Uczeń umie opisać preferencje odnośnie do własnego kształcenia w przyszłości.
Uczeń potrafi porównać polski i brytyjski system edukacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat systemów kształcenia.
Uczeń rozwija wiedzę na temat brytyjskiego systemu edukacji i kształtuje świadomość różnic między systemami edukacji w różnych krajach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie How old is The King’s School in Canterbury? Udzielają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów o wiek ich własnej szkoły.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu (Przeczytaj) i wybranie odpowiedniego tytułu w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat: Why did you choose our school as your secondary school? What other schools did you consider? Why? Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Do you know what you want to after highschool? Are you planning higher education? What would you like to study? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, po czym wykonują Exercise 1 (Plik audio) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Odpowiadają na forum klasy, powołując się na nagranie.
Uczniowie słuchają nagrania raz jeszcze i uzupełniają dialog w Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Plik audio).
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w małych grupach na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
Is it important to continue education at a university or an institute of technology, or is secondary school enough? Why?
Do you think studying at a university is better than studying at an institute of technology? Why?
Do you think teachers have a better job in primary or secondary school? Why?
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail to a friend from Bristol about the school you currently go to. Your text should be 100–150 words long and should include the following:
the type of school you chose, comparing it to the schools your friend may know in Britain;
why you chose the school;
which subjects you are especially interested in;
information if you like the school or not.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i odgrywają sceny rozmowy podobne do tej w nagraniu, gdzie każda z osób jest rodzicem zatroskanym o dalszą edukację swojego dziecka. Ważne, by uczniowie mogli podejść do ćwiczenia z humorem, np.: zastosować słownictwo, wręcz przesadzając z liczbą przedmiotów i kierunków dalszej edukacji. Uczniowie poprzedzają inscenizację przygotowaniem notatek, a następnie odgrywają scenki na forum klasy.