Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Can You Do? / Co potrafisz robić?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.1, 1.5, 1.8, 1.10, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.1, 6.1, 6.2, 6.3, 6.5, 7, 8.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa różne aktywności sportowe.

  2. Uczeń wymienia aktywności, które potrafi i których nie potrafi wykonywać.

  3. Uczeń nazywa swoją ulubioną dyscyplinę sportową.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo dotyczące sportów.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi formami aktywności sportowej.

  3. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawy ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie stają w kole na środku sali lub obok ławek. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie naśladują czynności pływania, wspinania się, gry w piłkę. Następnie nauczyciel odczytuje nazwy czynności, a uczniowie znów naśladują je gestami. Ochotnicy podchodzą do tablicy i łączą nazwy z ilustracjami. Każda osoba przy tablicy wypowiada nazwę czynności, a reszta klasy powtarza ją – raz głośno, raz cicho.

  2. Nauczyciel pyta dzieci o kolejne czynności, zaczynając od: Who likes swimming? Liczy głosy i zapisuje wyniki na tablicy. Na koniec podsumowuje: 10 people like swimming, 12 people like riding a bike… itd.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z dialogami (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Podczas drugiego odtwarzania nauczyciel zatrzymuje nagranie w momentach, gdy opisywana jest jakaś czynność, i prosi uczniów o powtórzenie zdania oraz zademonstrowanie czynności, np. jazdy na nartach albo łyżwach.

  2. Nauczyciel demonstruje uczniom sporty z tabeli Zwróć uwagę! – wspinaczkę, pływanie, grę w piłkę – i za każdym razem wypowiada odpowiednie zdanie z I can. Wyświetliwszy na tablicy ilustracje czynności z Exercise 1 (Przeczytaj), zapisuje pod każdą odpowiedni czasownik – swim, ride, play football, climb, run, jump. Następnie prosi dzieci, by usiadły lub stanęły w kole. Rzuca piłeczkę do wybranego ucznia i pyta: What can you do? Gdy uczeń odpowie, posiłkując się, jeśli trzeba, czasownikami z tablicy, musi rzucić piłeczkę do kolejnej osoby i zapytać: What can you do?

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza zdania z ćwiczenia, a uczniowie wskazują prawidłowe odpowiedzi. Jeśli zdanie uznają za prawdziwe, pokazują kciuki w górę i mówią Yes, it's true, a a jeśli za fałszywe, kierują kciuki w dół, mówiąc No, it's false.

  4. Nauczyciel zapisuje na tablicy zdania I can swim oraz I can’t swim i demonstruje humorystycznie, na czym polega różnica. Następnie kolejno wypowiada zdania z cancan’t. Kiedy dzieci słyszą can, ich zadaniem jest zacząć się ruszać w sposób naśladujący czynność ze zdania. Kiedy słyszą can’t, muszą zastygnąć w miejscu i nie ruszać się. Następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Wspólnie z uczniami uzupełnia na tablicy zdania dotyczące Tony’ego i pozostałych bohaterów, a później prosi uczniów o uzupełnienie zdań z ćwiczenia na urządzeniach mobilnych (w parach lub samodzielnie).

  5. Nauczyciel odwołuje się do pytania z sekcji Zwróć uwagę: What is your favourite activity? Opisuje swoje preferencje, podkreślając formę v‑ing w zdaniu: My favourite activity is swimming. Następnie prosi uczniów, by „napisali” palcem na plecach kolegi/koleżanki z pary nazwę swojej ulubionej czynności. Gdy skończą, osoba „czytająca” wypowiada nazwę czynności, a osoba pisząca formułuje zdanie na swój temat: My favourite activity is swimming. Uczniowie zamieniają się rolami.

  6. Nauczyciel odtwarza nagrania do Exercise 1 (Audio), a uczniowie podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłową ilustrację. Do tablicy zbliżają się ruchem naśladującym czynność opisywaną w zdaniu.

  7. Nauczyciel odtwarza rymowankę na tablicy, a uczniowie słuchają. Przy kolejnym odtworzeniu nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego skandowania. Następnie odtwarza rymowankę po raz trzeci, zatrzymując nagranie, tak aby dzieci dokończyły każdą zwrotkę.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Audio), a uczniowie zaznaczają prawidłowe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Następnie ochotnicy podają je na forum klasy i nanoszą na tablicę.

  9. Nauczyciel wyświetla na tablicy treść Exercise 3 (Audio). Ochotnicy skandują pojedyncze zwrotki rymowanki, demonstrując czynność, która pasuje w danym miejscu. Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom dobranym w pary zestawy kart z czasownikami:  swim, ride a bike, play football, climb, run, jump. Karty leżą zakryte na ławce. Dzieci na przemian losują po jednej karcie i wypowiadają zdanie z can lub can’t na na temat tego, co potrafią lub czego nie potrafią robić. Ochotnicy relacjonują odpowiedzi kolegów i koleżanek z pary na forum klasy.

  2. Uczniowie wspólnie recytują rymowankę z e‑materiału, wykonując przy tym gesty odnoszące się do wymienianych czynności.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, zestawy kart z czasownikami: swim, ride a bike, play football, climb, run, jump .

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie uczą się nagrania na pamięć i śpiewają/recytują je w ramach rozgrzewki na kolejnej lekcji.