Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Kaszuba
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Cybercrimes / Przestępczość komputerowa
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.12, I.14, II.5, III.4, III.5, V.1, V.2, V.3, V.10, VII.9 VII.11, VII.15, VIII.3, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu przestępczości komputerowej i ochrony przed nią.
Uczeń opisuje rodzaje cyberprzestępstw i najskuteczniejsze sposoby chronienia się przed przestępczością w sieci.
Uczeń udziela rady, jak zapobiec cyberprzestępstwu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat przestępczości w sieci.
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat niebezpieczeństw internetowych.
Uczeń rozwija motywację do chronienia siebie i bliskich przed cyberprzestępczością.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: What is a cybercrime? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel pyta: Have you or your friends/familie experienced any of these?
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pobieżnie tekst Cybercrimes – A Real Danger? i dopasowują tytuły/pytania do poszczególnych akapitów artykułu w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie dokładnie czytają tekst Cybercrimes – A Real Danger? i realizują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i podają na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach i ustnie realizują Exercise 5 (Przeczytaj). Odpowiadają na pytania:
Which cybercrime do you find most dangerous? Why?
What are the possible consequences of cybercrimes? Mention at least two cybercrimes.
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie realizują Exercise 1 (Mapa pojęć). Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują mapę pojęć w parach i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć).
Uczniowie realizują Exercise 3 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach. Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania do Exercise 4 (Mapa pojęć) i uzupełniają dialog. Porównują odpowiedzi w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Chętna osoba odczytuje tekst ćwiczenia na forum klasy.
Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat: What cybercrimes are you afraid of the most? Why?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują trzy wybrane przez siebie ćwiczenia z Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have been a victim of a cybercrime. Write an email to your English friend and share your experience with him/her. In the email:
mention what cybercrime you fell victim to;
describe how it happened;
write about two consequences of the crime;
advise your friend how to avoid such situations in the future.
Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wybierają trzy spośród cyberprzestępstw wymienionych na mapie, które są – według nich – najniebezpieczniejsze. Uzasadniają, dlaczego wskazali te, a nie inne przestępstwa i podają ich przykłady. Ćwiczenie może mieć charakter zadania pisemnego w ramach pracy domowej lub może zostać użyte w klasie jako ćwiczenie w parach/grupach i rozwinięte w dyskusję ogólnoklasową.