Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Monika Kozłowska
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Favourite Books and Films / Moje ulubione książki i filmy
Grupa docelowa: klasa 2 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.13, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń przedstawia ulubione książki i filmy.
Uczeń opisuje, co niezwykłego potrafią robić bohaterowie jego ulubionych książek i filmów.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje zainteresowanie literaturą i filmem.
Uczeń kształtuje świadomość różnic między nim a rówieśnikami w kwestii upodobań literackich i filmowych.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie ulubionych książek i kartki z zapisanym tytułem ulubionego filmu.
Uczniowie siadają w kole z książkami i tytułami filmów przyniesionymi z domu. Nauczyciel wyjaśnia uczniom: Today, we’ll talk about our favourite books and films. My favourite book is X. What is your favourite book? Ochotnicy odpowiadają. Następnie nauczyciel opowiada w ten sam sposób o swoim ulubionym filmie i prosi dzieci, by odpowiedziały na pytanie: What is your favourite film?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne obrazki i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają. Za każdym razem nauczyciel dodaje pytanie: Who likes wizards/ treasure and gold? itd., a uczniowie podnoszą ręce*.*
Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę o ulubionych książkach i filmach (Przeczytaj) i odtwarza nagrania dwa razy, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania z ćwiczenia, a uczniowie wybierają odpowiedzi: stają obok krzeseł, jeśli za poprawną uważają odpowiedź True, a kucają, jeśli poprawna jest ich zdaniem odpowiedź False. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Przeczytaj). Prosi uczniów o wskazanie prawidłowej odpowiedzi. Uczniowie łączą ręce nad głową, jeśli za poprawną uważają odpowiedź po lewej stronie, a jeśli poprawna jest ich zdaniem odpowiedź po stronie prawej – masują się po brzuchach.
Uczniowie ponownie siadają w kole z ulubionymi książkami i tytułami filmów. Nauczyciel rozpoczyna zabawę, jeszcze raz prezentując swoją ulubioną książkę – tym razem dodając zdanie opisujące jej treść. My favourite book is X. It is about Y. Nauczyciel rzuca piłeczkę do wybranego ucznia, który opisuje wybraną przez siebie książkę w ten sam sposób.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Zaprasza do klasy kolejnych ochotników, którzy przeciągają litery w odpowiednie miejsca pod dyktando reszty grupy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną i odtwarza nagrania. Po chwili odtwarza je ponownie, zatrzymując je w taki sposób, by dzieci mogły dokończyć wybrane zdania, np.: Books about pirates are… (cool).
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytuje kolejne zdania i pyta: Is it true? Dzieci odpowiadają It’s true lub It’s false, jednocześnie podnosząc kciuki w górę lub je opuszczając. Następnie zaznaczają prawdziwe odpowiedzi na urządzeniach mobilnych, a ochotnicy nanoszą je na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i na swoich urządzeniach uzupełniają zdania w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) przeciągając elementy do luk w zdaniach. Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach lub na forum klasy i bawią się w papugi. Zadaniem ochotników jest gestami przedstawić jedną z postaci/rzeczy wymienionych w lekcji – pirata, króla/królową, czarodzieja, wiedźmę, papugę itd. I powiedzieć np.: I am a pirate. Zadaniem pozostałych jest powtórzyć zarówno pantomimę wykonaną przez ucznia, jak i wypowiedziane przez niego zdanie.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Książki i tytuły filmów przyniesione przez dzieci z domu, miękka piłeczka, małe kartki do zapisania wyrazów do losowania.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dzieci pracują w parach. Najpierw zapisują na małych kartkach postaci i rzeczy wspomniane w ilustracji interaktywnej. Następnie na zmianę losują po 2 karty z tego zestawu. Na podstawie 4 kart wspólnie wymyślają historyjkę z ich użyciem. Na koniec mogą ją narysować lub zaprezentować klasie w formie krótkiego przedstawienia.