Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Print Your Own 3D Home! / Wydrukuj swój dom w 3D

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, I.12, II.4, II.5, II.7, III.2, III.4, III.8, III.9, V.1, V.2, V.12, VII.3, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z opisywaniem domów, ich konstrukcji i wykończenia.

  2. Uczeń potrafi przedstawić nowoczesne sposoby konstruowania domów.

  3. Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego nowoczesna architektura jest przyjazna środowisku.

  4. Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog dotyczący konstruowania budynków w swoim mieście przy pomoc technologii 3D.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z opisywaniem domów, ich konstrukcją i wykończeniem.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat nowoczesnych sposobów konstruowania domów.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (odgadywanie i przewidywanie znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z audiobookiem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca w parach

  3. praca w grupach

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wprowadza temat drukowanych domów, wyświetlając zdjęcie z e‑materiału, i mówi: Today, we will talk about the future of house building.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają teksty wpisów na forum internetowym 3D Homes Forum (Przeczytaj), a następnie wykonują indywidualnie Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst 3D Homes Forum, a następnie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują je lub nanoszą na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel przypomina zasadę budowania zdań podrzędnie złożonych, a następnie prosi uczniów, żeby indywidualnie wykonali Exercise 5 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy i podają, jaką zasadą gramatyczną kierowali się przy wyborze odpowiedzi.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie What shape would you print your home in? (Audiobook) i pyta: Do you like this house? Why/why not? Would you like to live in a house like this? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 1 (Audiobook). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie po raz pierwszy słuchają nagrania (Audiobook), zaznaczając w trakcie słuchania odpowiedzi w Exercise 2 (Audiobook). Chętna osoba odczytuje odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie słuchają nagrania, a następnie w parach wykonują Exercise 34 (Audiobook). Odczytują zdania na forum klasy.

  8. Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 5 (Audiobook). Chętne osoby odczytują poszczególne zdania na forum zespołu klasowego.

  9. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Would you like to live in a 3D printed home? Why/why not?

  • Describe a situation when a place you visited surprised you with the way it looked.

  • Do you think people should be allowed to design and print buildings in any shape they wish? Why/why not?

Dzielą się opiniami w grupach, a następnie przedstawiciele grup prezentują pomysły i opinie na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 1 (Sprawdź się) i dopasowują je do podanych wyrazów. Odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie w parach uzupełniają zdania przekształconymi wyrazami w Exercise 4 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną i odczytują pojedyncze zdania.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2, 3, 5, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): The authorities in your town are currently working on a new set of building regulations, according to which no unusual designs will be allowed. Write a blog entry (100–150 words), in which you will share your feelings about it. In the blog:

  • express your opinion about the proposed regulations;

  • comment on the current architecture in your town;

  • describe the new developments in 3D printing of buildings and justify why they should be introduced in the town;

  • suggest one benefit of using this new technology in future building projects in your town.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio. Wypisują listę zalet domów 3D oraz wyszukują w sieci informacje o dwóch dawniejszych technologicznych ulepszeniach stosowanych w architekturze XX wieku (np. stal, aluminium, cement). Polecenie: Listen to the interview in e‑materiał. Write down a list of the benefits of 3D architecture. Then search encyclopedias and the Internet for information about older groundbreaking technological solutions in architecture, which were introduced in the XX century. What were they? What opportunities did they introduce? (There was a time, when other technologies were introduced just as enthusiastically as 3D is introduced today).