Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Explore the Park! / Odkrywajmy park!
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.12, 2.2, 3.1, 3.2, 5.1, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa rzeczy i owady, które można zobaczyć w parku.
Uczeń wydaje proste polecenia i sugestie.
Uczeń mówi, czego nie można robić.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące świata przyrody.
Uczeń kształtuje postawę uważności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje obrazki lub fotografie różnych owadów i rzeczy: butterfly, beetle, ant, grasshopper, acorn, rock, zestawy kart z nazwami owadów i rzeczy (po jednym dla czteroosobowej grupy).
Nauczyciel prezentuje karty lub fotografie przedstawiające owady i rzeczy z Exercise 1 (Przeczytaj) i prosi uczniów o nazwanie owadów i rzeczy. Modeluje nieznane nazwy i prosi wszystkich o powtórzenie. Następnie rozdaje uczniom zestawy kart z nazwami owadów i rzeczy i prosi uczniów, żeby w czteroosobowych grupach zastanowili się i uporządkowali rzeczy i owady od najmniejszego do największego. Wyznacza czas 2–3 minuty na wykonanie zadania. Grupy porównują propozycje.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza historyjkę, ale zatrzymuje nagranie po czasownikach rozpoczynających polecenia i zakazy, np.: Take… a photo of a beetle lub Don’t… i prosi uczniów o ich dokończenie.
Nauczyciel wyświetla element Zwróć uwagę! Czyta kolejne zdania, a następnie prosi, by dzieci gestami (robienie zdjęcia, rysowanie w powietrzu) wykonały odczytywane polecenia.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie odczytuje kolejne zdania z ćwiczenia. Uczniowie decydują, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli są prawdziwe, uczniowie kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true, a jeżeli fałszywe, kierują kciuki w dół i mówią: No, its false.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych porządkują litery w Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują wyrazy w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w parach ćwiczą wydawanie poleceń. Jedna osoba jest robotem, a druga inżynierem, który wydaje polecenia. Roboty gestami wykonują polecenia inżynierów. Następnie dzieci zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel zbiera pomysły dzieci na temat tego, co będą kazać robić robotom, w formie zdań (Dos and Don’ts). Pomysły zapisuje na tablicy. Gdy lista jest gotowa, nauczyciel prosi jednego z uczniów, by spróbował wydawać polecenia nauczycielowi jako robotowi i w ten sposób modeluje czynność, którą za chwilę dzieci powtórzą w parach.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Wskazuje na kolejne obrazki, a uczniowie podchodzą i łączą je z odpowiednimi wyrażeniami.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną i prosi ochotników, by podchodzili do tablicy, wybierali jakąś rzecz na obrazku i najpierw ją nazywali, a potem odtwarzali kolejne nagrania z gry. Reszta grupy powtarza treść nagrań do ilustracji. Następnie nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna), a uczniowie na urządzeniach mobilnych porządkują obrazki. Ochotnicy nanoszą odpowiedź na tablicę.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych łączą zdania z ilustracjami w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel zamazuje pojedyncze wyrazy w zdaniach z ćwiczenia i prosi uczniów o ich podanie. Ochotnik podchodzi do tablicy, a inni dyktują mu dane słowo, literując.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach planują klasową wycieczkę do parku. Zapisują 4 zadania, które cała klasa będzie musiała wykonać. Następnie wszyscy wkładają kartki z propozycjami do pudełka/torby nauczyciela. Nauczyciel lub wyznaczona osoba losuje jedną z propozycji zadań. Jeśli istnieje taka możliwość, nauczyciel planuje z dziećmi wyjście do parku, jeśli nie, dzieci bawią się w spacer, zastępując owady czy kamienie ich rysunkami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Obrazki lub fotografie różnych owadów i rzeczy: butterfly, beetle, ant, grasshopper, acorn, rock, zestawy kart z nazwami owadów i rzeczy (po jednym dla czteroosobowej grupy).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach wymyślają i rysują znaki zakazu Don’t pick up beetles, Don’t throw rocks i Don’t catch butterflies, które mogłyby stanąć w parku. Podpisują rysunki ww. zdaniami.