Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Zdzisław Dudek
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Get the Best Price? / Jak uzyskać najlepszą cenę?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, IV.6, V.2, V.5, V.6, VI.3, VII.4, VII.5, VII.8, VII.14, VII.15, VIII.2, X, XIII
Poziom nauczania - rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami.
Uczeń potrafi wskazać najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty dotyczące strategii stosowanych przez sprzedawców oraz wymienia sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupów stacjonarnych i przez internet.
Uczeń potrafi napisać artykuł na temat strategii zachęcania kupujących do nabywania towarów oraz preferencji związanych z zakupami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z zakupami.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat strategii stosowanych przez sprzedawców oraz sposobów na zaoszczędzenie środków podczas zakupów w sklepach stacjonarnych i online.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjecie And it keeps my mind wondering...(Przeczytaj) i pyta: Do you usually shop online or do you prefer in‑person shopping? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Pracując w parach, uczniowie wyjaśniają poszczególne strategie oszczędzania podczas zakupów. Nauczyciel pyta uczniów, które z wymienionych strategii stosują.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły trzyosobowe. Osoba A zapoznaje się fragmentami 1–2 tekstu Shopping Hacks or How to Save Tons of Money?, uczeń B czyta fragmenty 3–4, a uczeń C – fragmenty 5–6. Następnie uczniowie, pracując w grupach, dzielą się informacjami na temat przeczytanych fragmentów. Na zakończenie chętne osoby relacjonują na forum klasy, czego dowiedziały się od kolegów/koleżanek z grupy.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu Shopping Hacks or How to Save Tons of Money? i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Następnie układają zdania, wykorzystując poznane wyrażenia.
Uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj): Which shopping strategy do you use to save money? Which strategy used by the retailers do you find most surprising? Na koniec reprezentanci grup relacjonują rozmowy na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie We are all looking for a bargain on expensive electronics… (Gra edukacyjna) i pyta: What kind of bargains do you look for in the sales season? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, po czym łączą ilustracje z wyrazami w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny, z których każda kolejno typuje reprezentanta do uzupełnienia kolejnych haseł w krzyżówce (Gra edukacyjna). Po przejściu wszystkich poziomów krzyżówki, wygrywa drużyna, która uzyskała najwyższą liczbę punktów (za każdą prawidłową odpowiedź drużyna uzyskuje jeden punkt. Następnie, uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówki na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Gra edukacyjna), na urządzeniach mobilnych. Wyznaczone przez nauczyciela osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo, mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami ćwiczonymi w ćwiczeniu.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Gra edukacyjna): What kind of products do you usually hunt for during the sales? Na koniec, dzielą się uwagami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie słuchają rozmowy pomiędzy dziennikarzem i ekspertem w Exercise 5 (Gra edukacyjna), po czym wybierają prawidłowe odpowiedzi w ćwiczeniu i prezentują je na forum klasy. Następnie, inscenizują podobną rozmowę w parach, używając pytań i słownictwa z nagrania.
Uczniowie pracują w zespołach czteroosobowych. Przygotowują kampanię informacyjną dla uczniów szkoły pod hasłem: Buy Wisely and Spend Less. Na koniec, prezentują postulaty kampanii na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an article, in which you outline ways to encourage customers to make purchases and present your shopping preferences.
Your article should be 200‑250 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują notatkę na temat: Jak mądrze robić zakupy? wykorzystując słownictwo z gry edukacyjnej z e‑materiału.