Autorka e‑materiału: Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Because Happiness Is the Key / Ponieważ kluczem jest szczęście

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.2, II.3, II.4, II.7, III.1, III.4, III.6, III.7, V.3, V.6, V.7, V.11, V.12, VII.1, VII.4, VII.13, VIII.1, VIII.2, X, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z poczuciem szczęścia.

  2. Uczeń umie zdefiniować szczęście i nazywać emocje (pozytywne i negatywne).

  3. Uczeń potrafi określić, które z proponowanych rad dotyczących szczęśliwego życia są dla niego najważniejsze, i uzasadnić swój wybór.

  4. Uczeń potrafi udzielić kilku krótkich rad pozwalających na odzyskanie stanu równowagi psychicznej. 

  5. Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat skandynawskiej filozofii hygge.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat szczęścia oraz różnego rodzaju emocji.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty skandynawskiej filozofii hygge.

  3. Uczeń kształtuje wiedzę na temat czynników sprzyjających osiągnięciu równowagi psychicznej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta: Can you list ten things that make people happy? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Ultimate Guide to Happy Living i sprawdzają, czy któreś z ich propozycji (pkt 1, faza wprowadzająca) pojawiły się w tekście. Dodatkowo podają kilka wymienionych w tekście czynników wpływających na szczęśliwe życie, o których wcześniej nie wspomnieli.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst The Ultimate Guide to Happy Living i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania pojawiły się w tekście. Tworzą z nimi własne zdania.

  4. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj).

  5. Uczniowie rozmawiają w parach, odpowiadając na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  • Which three tips for happy living from the text appeal to you most and why?

  • Based on what you've just read, what does 'happy living' mean to you?

Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  1. Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia konstrukcji it’s time you + Past Simple. Uczniowie uzupełniają regułę gramatyczną w dziale Gramatyka i wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie, pracując w parach, udzielają sobie rad według polecenia w Exercise 7 (Przeczytaj): Using the structure „It’s time”/”it’s high time,” „it’s about time”, give three pieces of advice to a person who suffers from stress. Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  3. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  4. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie zaznaczają w tekście przydatne wyrażenia związane z tematem lekcji.

  5. Uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Uzasadniają je na podstawie informacji zawartej w ilustracji interaktywnej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie, rozmawiając w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna): Which aspects of living hygge do you find the most useful? Do you think hygge philosophy is only short‑term hype or a long‑lasting trend? Prezentują na forum klasy refleksje kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have learnt a lot about living a happy life. Write an article (200–250 words) to a school newspaper about it.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć, w której przedstawiają czynniki sprzyjające osiągnięciu stanu hygge. Korzystają z informacji omówionych w materiale oraz z kluczowego słownictwa. Na kolejnej lekcji pracują w trzyosobowych grupach i „oprowadzają” kolegów/koleżanki po wskazanych przez nich elementach mapy. W wypowiedziach zwracają uwagę na wykorzystanie słownictwa umieszczonego na mapie.