Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Would You Like to Work at a Newspaper? / Czy chciałbyś/chciałabyś zajmować się dziennikarstwem lub fotografią?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.9, I.12, III.4, III.6, V.2, V.3, V.7, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pracą w mediach.
Uczeń potrafi opisać, na czym polega zawód dziennikarza.
Uczeń potrafi scharakteryzować zawód fotografa.
Uczeń potrafi uzasadnić opinię, który zawód jest trudniejszy i/lub atrakcyjniejszy.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat pracy w mediach i procesach tworzenia informacji.
Uczeń rozwija świadomość własnych możliwości zawodowych i ćwiczy umiejętność pracy w zespole.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie przedstawiające fotografa (Przeczytaj) i pyta uczniów: Would you like to work for a newspaper? What jobs are there to do? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie równocześnie słuchają nagrania i czytają jego tekst w Exercise 2 (Przeczytaj) oraz samodzielnie wybierają właściwe odpowiedzi w ćwiczeniu. Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.
Uczniowie po raz kolejny czytają tekst i wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, rozmawiają o plusach zawodów fotografa i dziennikarza: Which job is more difficult? The job of a photographer or the job of a journalist? Which is more dangerous? Why? Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i samodzielnie wykonują Exercise 2 i 3 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie słuchają prezentacji. W parach porządkują zdania w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z prezentacji. Pracują w parach, gdzie jeden uczeń literuje dane słowo, a partner stara się poprawnie je zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie w parach tworzą i odgrywają dialog, w którym jedna osoba jest dziennikarzem, a druga pracuje dla lokalnej gazety jako redaktor/dziennikarz/fotograf i opowiada o szczegółach swojej pracy. Mogą posiłkować się pytaniami z Exercise 6 (Sprawdź się):
Why is the job of a journalist difficult?
Why isn’t it easy to be a photographer?
What equipment do journalists use?
What do photographers use in their job?
Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i planują wydanie własnej gazety lokalnej. Projekt dokończą w ramach pracy domowej. Dzielą się rolami (journalist, editor/printer, photographer, interviewer) i planują treść gazety. Design your own newspaper. Choose a job (journalist, editor, photographer, interviewer) and plan your work. Here are your tasks:
write about a recent important event in your area (journalist);
do an interview with an interesting person (interviewer);
correct the mistakes and compose the texts and photographs into a newspaper (editor/printer);
work with the journalist and the interviewer on the pictures and then work with the editor/printer on the final product (photographer).
Naradzają się na temat tego, o czym napiszą w gazecie, a następnie opowiadają o tym na forum klasy. Używają czasu przyszłego (Future Simple) lub konstrukcji going to (np. I am going to interview our local baker…).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You work for the school newspaper as a photographer. In the email to a friend from England write:
how you got the job;
what you do in your job;
why you enjoy it.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć ze słownictwem dotyczącym pracy dziennikarza (węzeł 1) i fotografa (węzeł 2). Na kolejnej lekcji, posiłkując się mapą opisują oba zawody podczas rozmowy w parach.