Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Marzena Pepłowska, Konrad Gniazdowski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: He’s Just As Nice As My Previous Boyfriend / Jest równie miły, co mój były
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.2, III.5, III.6, IV.6, V.1, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo pozwalające opisywać cechy charakteru innych osób.
Uczeń korzysta z konstrukcji not as... as oraz (just) as... as przy opisywaniu innych.
Uczeń potrafi zapytać przyjaciela o radę.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje kompetencje językowe i rozwija słownictwo potrzebne do opisywania cech charakteru.
Uczeń rozwija kompetencje językowe, które umożliwiają korzystanie z wyrażeń not as... as oraz (just) as... as przy opisywaniu innych osób.
Uczeń kształtuje postawy społeczne i umie poprosić o radę.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie cechy cenią sobie najbardziej u przyjaciela: What kind of person would you like to have as a friend? (It would be someone who is open, nice, caring, hard‑working, honest, kind…). Uczniowie pracują w parach, a następnie chętni prezentują swoje wyobrażenia na forum zespołu klasowego.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie „Nothing makes one smile as much as true love” i pyta: Do you agree with this statement? Why/Why not?. Następnie prosi o wykonanie na urządzeniach mobilnych Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie czytają tekst He’s Just As Nice As My Previous Boyfriend i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Następnie nauczyciel pyta:
Who is the girl in the text comparing to whom? (She is comparing her present boyfriend to the previous one.)
How is Luke similiar to Daiko? How is he different? Find the sentences which describe similarities and differences between Luke and Daiko. Uczniowie odczytują zdania, które są porównaniami.
What words does she use to compare? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wprowadza na tablicy interaktywnej zasadę gramatyczną dotyczącą użycia as…as i just as…as.
Uczniowie indywidualnie, zgodnie z regułą i tekstem, uzupełniają Exercise 4 i 5 (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi uczniów, aby pomyśleli o osobach (bliskich, słynnych etc.), których cechy charakteru podziwiają i do których w różnych aspektach chcieliby być podobni. Zadaniem uczniów jest napisanie trzech zdań według schematu:
I would like to be as … as …
I would like to be as tidy as my grandmother
I would like to be as eloquent as my mother.
Mogą przy tym zadaniu korzystać ze słowników.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie na urządzeniach mobilnych Exercise 1 (Mapa pojęć). Wskazane osoby podają angielskie odpowiedniki polskich przymiotników, które odczytuje nauczyciel. Następnie uczniowie rozmawiają w parach. Każdy wybiera trzy cechy z listy w ćwiczeniu, które go charakteryzują. Uzasadnia swoje wybory.
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej mapę pojęć systematyzującą cechy charakteru (Mapa pojęć) i prosi uczniów, aby, pracując w parach, opisali swoją osobowość koledze/koleżance, według schematu:
I think I am ..., because I ... (I think I am polite, because I say „thank you”)
My family says that I am ...
I don’t think I am ... because ...
Nauczyciel prosi, aby uczniowie uzupełnili wyrazami z mapy pojęć krzyżówkę w Exercise 2 (Mapa pojęć). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Osoby wskazane przez nauczyciela odczytują poprawne odpowiedzi.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują ustnie Exercise 4 (Mapa pojęć).
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w grupach na temat: Is it good to compare yourself to others? Why/why not? Nauczyciel rysuje na tablicy interaktywnej tabelę za i przeciw (good/not good) i prosi, by na forum zespołu klasowego uczniowie podzieli się argumentami ze swoich debat. Nauczyciel podsumowuje, ile argumentów było za, a ile przeciw.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 7 (Sprawdź się): You have recently made friends with a new person who has joined your class. Write an email to a friend and describe your new classmate.
Describe two positive qualities of your new classmate.
Describe two negative qualities of your new classmate.
Compare your new classmate’s character with the character of one of your old friends.
Compare the qualities of your new classmate with your own qualities.
Your email should be 100‑150 words long
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i zadają sobie zagadki. Jedna osoba podaje opis jednej cechy charakteru korzystając z mapy pojęć, a zadaniem drugiej jest nazwać daną cechę charakteru. Zamieniają się rolami. Powtarzają zgadywankę trzy razy, tak aby każdy odpowiedział na trzy pytania.