Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: London Now and Then / Londyn kiedyś i dziś
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.9, I.14, II.1, II.5, III.4, V.1, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z Londynem.
Uczeń wymienia atrakcje turystyczne Londynu, takie jak Big Ben, Buckingham Palace i London Eye.
Uczeń pisze e‑mail, w którym opisuje swoją podróż do Londynu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat atrakcji Londynu
Uczeń rozwija wiedzę na temat Londynu w przeszłości.
Uczeń rozwija zainteresowanie stolicą Wielkiej Brytanii i jej historią.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie Londynu (Przeczytaj) i pyta: What does the picture show? Can you name any famous places/buldings/tourist attractions in London? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.
Uczniowie w parach grają w memo w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Then and Now. Wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie układają wyrazy w ćwiczeniu Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie nanoszą zdania na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi o podkreślenie na tablicy wszystkich zdań twierdzących i przeczących w czasie przeszłym w tekście Then and Now, a następnie zachęca uczniów do wydedukowania zasady tworzenia form czasownikowych w Past Simple. Później dodatkowo porządkuje/wyjaśnia zasadę Past Simple.
Uczniowie wykonują na forum klasy Exercise 5 (Przeczytaj). Następnie uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
W ramach wprowadzenia do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach i podają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i ustnie wykonują Exercise 5 (Plik audio): Imagine you are going on a trip to London. What do you want to see? You can choose the ideas from the material as well as your own.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You visited London in the summer. Write an email to your American friend in which you:
give some facts about London;
inform what they can see there;
suggest the best way to travel in this city.
Sign as XYZ. Your reply should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie, pracując w parach, tworzą quiz true/false na temat czterech atrakcji wymienionych w nagraniu. Następnie pary wymieniają się quizami i je rozwiązują.