Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Visit an Open‑air Market! / Odwiedźmy targ!

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, V.2

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń poznaje słownictwo związane z zakupami na targu.

  2. Uczeń poznaje brytyjskie jednostki miar.

  3. Uczeń przygotowuje listę zakupów po angielsku.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza wiedzę o różnych systemach miar i wagi stosowanych na świecie.

  2. Uczeń potrafi przygotować listę zakupów i ją zrealizować w kraju anglojęzycznym.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie targowiska (Przeczytaj) i pyta uczniów:

  • Do you go to an open‑air market?

  • What are the differences between markets such as the one in the photograph and supermarkets?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.

  1. Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst o open‑air markets (Przeczytaj). Uczniowie samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i czytają zdania na forum zespołu klasowego. Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel zapisuje na tablicy jednostki wagi i informuje uczniów o jednostkach objętości według instrukcji w e‑materiale. Następnie prosi, aby uczniowie wyszukali w internecie jednostki długości (inch, mile, yard) i jednostki wagi (ounce, pound, stone). Uczniowie szukają samodzielnie, następnie podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zapisuje miary na tablicy.

  4. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. W ramach rozgrzewki do pracy z materiałem audio nauczyciel pyta uczniów: Do you make a shopping list before going shopping? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie materiału audio w sekcji Plik audio po raz pierwszy i wykonanie Exercise 2 (Plik audio). Uczniowie czytają zdania na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi.

  7. Uczniowie ponownie słuchają materiału audio i wykonują Exercise 34 (Plik audio). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel prosi uczniów, aby w grupach 3–4 osobowych zaplanowali zakupy na targowisku na klasowy piknik/przyjęcie: *Your class is organizing a picnic. Write a list of things you will need to buy at an open‑air market. Use British measures. Uczniowie pracują w grupach, a następnie chętna grupa przedstawia swoją listę zakupów.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You go shopping at an open‑air market. What do you buy? Use weights and measures. Your answer should be 2–4 sentences long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają nagrania z sekcji Plik audio. Zapisują miary wagi/objętości, które zostały wspomniane w dialogu i przeliczają je na system metryczny. Polecenie: Listen to the dialogue in e‑materiał. Note down all measures (for example: a gallon of juice) and convert the measures to the European measures: A gallon of juice is X liters of juice.