Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Real Friends Stay Forever / Prawdziwi przyjaciele są razem na zawsze

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.5, III.4, V.1, V.2, V.5, V.6, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z przyjaźnią.

  2. Uczeń umie wymienić cechy dobrego przyjaciela/ dobrej przyjaciółki.

  3. Uczeń potrafi opisać najlepszego przyjaciela/ najlepszą przyjaciółkę i opowiedzieć, jak się poznali.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat przyjaźni.

  2. Uczeń kształtuje świadomość istotności dla zachowania równowagi psychicznej bliskich, międzyludzkich relacji pozainternetowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Who is your best friend? What is she/he like? How did you meet? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie, patrzą na zdjęcie (Przeczytaj), czytają pierwsze trzy zdania tekstu The Story of an Amazing Friendship (Przeczytaj) i przewidują, jak potoczy się historia przyjaźni Alberta.

  2. Uczniowie czytają cały tekst The Story of an Amazing Friendship (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i odpowiadają na forum klasy na pytania z Exercise 5:

  • Why were Albert and Joey similar?

  • How did Emily and Albert treat the horse?

  • What did Albert do after finding Joey at the hospital?

  1. Uczniowie w parach uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj), a następnie zastanawiają się, jakie są polskie odpowiedniki wyrażeń z ćwiczenia. Dzielą się pomysłami na forum klasy. Następnie samodzielnie tworzą zdania z tymi wyrażeniami i odczytują je na forum klasy.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach, opowiadając sobie o najlepszych przyjaciołach i historii tej przyjaźni. 

  3. W ramach rozgrzewki przed pracą z materiałem audio, uczniowie na wyścigi rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie słuchają nagrań i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Odczytują pełne zdania na forum klasy.

  5. Uczniowie słuchają nagrań raz jeszcze i na forum klasy decydują o prawdziwości stwierdzeń w Exercise 2 (Plik audio).

  6. Uczniowie w parach wykonują Exercise 46 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  7. Uczniowie samodzielnie porządkują wyrażenia w Exercise 5 (Pilk audio).

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, tworzą listę cech dobrego przyjaciela. Porównują pomysły na forum klasy i tworzą na tablicy wspólną listę cech.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about how you met your best friend to another friend from England. In the email:

  • describe your best friend and why you like him/her;

  • tell how you met him/her;

  • explain what you do together.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą własne 5 zdań ze słownictwem z lekcji oraz ich tłumaczeniami. Na kolejnej lekcji nauczyciel sprawdza poprawność utworzonych zdań. Następnie uczniowie wymieniają się z osobą z ławki polskimi wersjami zdań i próbują je przetłumaczyć. Porównują powstałe angielskie zdania z ich pierwowzorami.