Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Król
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Do You Like Basketball? / Lubisz koszykówkę?
Grupa docelowa klasa 1 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.10, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń wymienia sporty, które lubi.
Uczeń zadaje pytania na temat ulubionych sportów kolegom i koleżankom.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat sportu i zainteresowanie sportem.
Uczeń kształtuje świadomość własnych upodobań w kwestii sportu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe przedstawiające popularne sporty (lub przedmioty z nimi związane) oraz karty z nazwami sportów (hokej, piłka nożna, tenis, siatkówka, koszykówka).
Dzieci stają w kole. Nauczyciel prezentuje uczniom kolejne karty przedstawiające sporty i pyta: What sport is this? Dzieci odpowiadają na forum klasy (np.: football). Wówczas nauczyciel powtarza nazwę sportu i dodaje: Who likes football? Dzieci podnoszą ręce, a nauczyciel liczy, ile osób w klasie lubi piłkę nożną. Na koniec nauczyciel prosi jedną z tych osób: Show me how you play football, a zadaniem dziecka jest wykonać jakiś gest związany z danym sportem.
Nauczyciel prezentuje na tablicy puzzle z Exercise 1 (Przeczytaj) i prosi dzieci o ułożenie ich na urządzeniach mobilnych. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę, a następnie wszyscy powtarzają zdanie z ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu zawierającym wyrażenie I like + sport. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Raz powtarzają dziewczynki, a raz chłopcy.
Nauczyciel zamazuje nazwy sportów w historyjce, pozostawiając widoczne dwie pierwsze litery wyrazów. Odtwarza nagranie jeszcze raz, zatrzymuje przed zamazanym słowem i prosi uczniów, by chórem podali nazwę sportu. Odsłania wyraz i prosi o jego powtórzenie, tym razem głośniej.
Nauczyciel wyświetla na tablicy memo z Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie stają obok ławek. Nauczyciel wyświetla obrazki z ćwiczenia i mówi: Look at the picture. I will say what sport it is and you say if I am correct or wrong. If I am wrong, don’t move; if I am correct, raise your hand above your head like this (demonstruje, a uczniowie podnoszą ręce do góry). Następnie nauczyciel celowo wypowiada błędne zdania, np. przy rysunku koszykówki mówi: I know, this is football. W końcu wypowiada zdanie prawidłowe, a gdy uczniowie podniosą ręce, prosi ich o powtórzenie zdania.
Nadal pracując z Exercise 2 (Przeczytaj), nauczyciel informuje uczniów, że teraz wyświetli tylko nazwy sportów, a zadaniem dzieci będzie zidentyfikowanie sportu i wykonanie gestu z nim związanego. Wspólnie z uczniami nauczyciel ustala gesty odpowiadające różnym sportom, np. piłka nożna to kopnięcie piłki, koszykówka to kozłowanie itp. Następnie nauczyciel wyświetla karty z nazwami sportów, a uczniowie wykonują odpowiednie gesty. Na koniec uczniowie samodzielnie lub w parach rozwiązują memo na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie pracują w parach lub grupach trzyosobowych. Każda para/grupa dostaje 5 kart z ilustracjami sportów: football, hockey, volleyball, basketball, tennis. Wszyscy słuchają nagrania historyjki (Przeczytaj), a następnie układają karty w takiej kolejności, w jakiej przedstawione na nich sporty zostały wymienione w nagraniu. Nauczyciel pyta wszystkich: What is sport number one? Dzieci odpowiadają, a następnie ochotnicy wybierają nazwę na tablicy i przeciągają w odpowiednie miejsce w Exercise 3 (Przeczytaj).
Nauczyciel rozmieszcza karty z nazwami sportów z Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza dowolny utwór muzyczny, a dzieci swobodnie przechadzają się po sali. Co jakiś czas nauczyciel zatrzymuje utwór i wypowiada nazwę sportu. Wówczas zadaniem dzieci jest podejść do karty z odpowiednią nazwą i wykonać gest związany ze sportem, którego nazwa właśnie padła.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Piosenka), a uczniowie je powtarzają – na zmianę lewa i prawa strona sali. Nagranie odtwarzane jest dwa razy, tak aby wszyscy powtórzyli wszystkie zdania z ćwiczenia.
Nauczyciel odtwarza piosenkę/rymowankę (Plik audio) dwukrotnie, zachęcając dzieci, by włączyły się na końcu każdego wersu i śpiewały razem z nagraniem: I like sports, I like sports. Dzieci słuchają, śpiewają i śledzą rysunki pojawiające się na tablicy.
Nauczyciel odtwarza poszczególne fragmenty piosenki zawierające zwroty I Iike/don’t like, np.: Do you like tennis?/ Yes, I do. I play tennis i wyjaśnia: When a child likes a sport, smile and show me thumbs up, like this (demonstruje). When a child doesn’t like a sport, make a sad face and show me thumbs down (demonstruje). Nauczyciel odtwarza fragmenty piosenki, a uczniowie reagują gestami.
Nauczyciel wyświetla na tablicy tabelę Exercise 2 (Piosenka). Sprawdza, czy wszyscy pamiętają imiona narysowanych postaci, i wyjaśnia jak rozumieć tabelę (Who is this? – Mia. What does Mia say? – I don’t like basketball). Dzieci odpowiadają na forum klasy. Gdy tabela zostanie objaśniona, nauczyciel w ten sam sposób pyta o elementy do uzupełnienia, a uczniowie nanoszą w parach odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie porządkują w parach zdania w Exercise 3 (Piosenka) na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie wspólnie śpiewają piosenkę, dodając gesty związane ze sportem, którego nazwa jest wyśpiewywana.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Karty obrazkowe przedstawiające popularne sporty (lub przedmioty z nimi związane) oraz karty z nazwami sportów (hokej, piłka nożna, tenis, siatkówka, koszykówka), dowolny utwór muzyczny, przybory plastyczne.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W domu uczniowie uczą się piosenki na pamięć i śpiewają ją na początku kolejnej lekcji. Jeśli grupa jest wyjątkowo muzykalna, nauczyciel może podzielić uczniów na grupy, przydzielić każdemu jedną zwrotkę i pozwolić na grupowe występy oraz wspólne nagrywanie występów/teledysków.