Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak, Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Brief History of Art / Krótka historia sztuki

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, III.5, V.1, V.4, V.5, V.8, VII.4, VII.5, VIII.2

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące wybranych form sztuki

  2. Uczeń potrafi wskazać formy sztuki, które go interesują

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog zachęcający do odwiedzenia polecanego przez niego miejsca.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat sztuki.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie sztuką.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Frida Kahlo said, “I paint flowers so they will not die”. Wyjaśnia kim była Frida Kahlo, i pyta: What do you see in the picture? Do you like paintings? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

2. W ramach rozgrzewki uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Nauczyciel może dodatkowo zadać uczniom pytania: Do you know any famous sculptures/paintings etc.? What are they? Uczniowie odpowiadają zgodnie z posiadaną wiedzą.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst czytanki, a następnie nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel odczytuje kolejne zdania z ćwiczenia i prosi uczniów, żeby wybrali odpowiednią odpowiedź. Podnoszą kciuk w górę i mówią: Yes, it’s true lub opuszczają kciuk i mówią: No, it’s false. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy a ochotnicy wskazują uzasadniające wybór fragmenty w tekście.

  2. Uczniowie pracują na urządzeniach mobilnych i przeciągają wyrazy w luki w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  3. Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): Which type of art: portraits, landscapes or still life do you like more and why? Po zakończeniu rozmów chętni relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.

  4. W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną nauczyciel wyświetla zdjęcie A visit to a gallery is a moment of joy for your eyes i pyta Do you agree with this statement? Why? Why not? Następnie, prosi uczniów o uporządkowanie cytatu w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Uczniowie prowadzą krótką dyskusję na forum klasy o słowach Pabla Picassa.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy pierwszy poziom krzyżówki. Zaprasza do tablicy kolejnych uczniów i wyznacza, które hasło (numer hasła) mają za zadanie uzupełnić. W ten sposób, grupa przechodzi kolejne poziomy gry.

  6. Uczniowie na urządzeniach mobilnych przeciągają wyrazy w zdania w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Odczytują zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Gra edukacyjna). Uczniowie zgłaszają się odpowiedzi i na tablicy uzupełniają zdania z ćwiczenia.

  8. Uczniowie w parach, na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

1. Uczniowie samodzielnie tłumaczą wyrazy w zdaniach z Exercise 5 (Gra edukacyjna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na forum klasy.

2. Nauczyciel wyświetla na tablicy znalezione we własnym zakresie dwa obrazy Friedy Kahlo i dwa obrazy Pabla Picassa - malarzy wspomnianych w lekcji. Uczniowie rozmawiają w parach, opisują i komentują obrazy. Polecenie: Describe artwork you like the most and say why. Then, describe the artwork which you do not like and explain why. Na koniec uczniowie relacjonują wrażenia kolegów/koleżanek na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  *Exercise * 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You went to an art gallery last weekend. You want to share your feelings about the visit with a friend from England. In an email to your friend:

  • write which types of artwork you saw;

  • describe the artwork you liked most and why;

  • ask if she/he likes going to art galleries.

Write 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której wykorzystują wszystkie wyrazy z krzyżówki z e‑materiału. Celem mapy jest usystematyzowanie słownictwa, które pojawiło się w wykreślance. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach/małych grupach. Prezentują sobie mapy i „oprowadzają” po nich kolegów/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie porządkują słownictwo z e‑materiału według zaproponowanych przez siebie kategorii. Na kolejnej lekcji odczytują słownictwo z danej kategorii, a zadaniem kolegów/koleżanek jest odgadnięcie jej nazwy.