Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Barbara Lenartowicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Cyrkulacja monsunowa
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres rozszerzony, klasa I
Podstawa programowa
III. Dynamika procesów atmosferycznych: pionowa budowa atmosfery, zjawiska i procesy w atmosferze, przestrzenne zróżnicowanie elementów klimatu, strefy klimatyczne i typy klimatów.
Uczeń:
3) wyjaśnia na przykładach genezę wiatrów stałych, okresowych oraz lokalnych i określa ich znaczenie dla przebiegu pogody;
7) dostrzega prawidłowości w rozmieszczeniu zjawisk i procesów atmosferycznych.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wymienia przyczyny powstawania cyrkulacji monsunowej,
wyjaśnia mechanizm cyrkulacji monsunowej w półroczu letnim i zimowym,
porównuje cechy monsunu letniego i zimowego,
analizuje wpływ monsunów na środowisko przyrodnicze oraz życie i działalność człowieka,
wymienia główne obszary występowania cyrkulacji monsunowej na kuli ziemskiej.
Strategie nauczania: konstruktywizm
Metody nauczania: miniwykład, obserwacja pośrednia, burza mózgów
Formy zajęć: praca indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, rzutnik, mapa fizyczna świata, karta pracy (załącznik nr 1)
Materiały pomocnicze
Woś A., Meteorologia dla geografów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Podaje temat i objaśnia cele lekcji. Przypomina różnice w tempie ogrzewania się lądu i wody oraz wyjaśnia wpływ tych procesów na kształtowanie się ciśnienia atmosferycznego.
Faza realizacyjna
Nauczyciel rozdaje uczniom indywidualne karty pracy (załącznik nr 1). Następnie wyświetla animację 3D zamieszczoną w e‑materiale.
Uczniowie uzupełniają schemat cyrkulacji monsunowej i wyjaśniają jej zmienność w półroczu letnim i zimowym.
Nauczyciel prosi o przeanalizowanie skutków monsunu letniego i zimowego w środowisku przyrodniczym. Wskazuje na mapie fizycznej świata główne obszary występowania cyrkulacji monsunowej.
Faza podsumowująca
Nauczyciel prosi o podanie przykładów wpływu cyrkulacji monsunowej na życie i działalność gospodarczą człowieka. Wyświetla fotografie i analizuje z uczniami wpływ monsunów na:
rolnictwo, a przede wszystkim uprawę ryżu,
życie mieszkańców,
budownictwo.
Przykładowe fotografie:
Uczniowie utrwalają wiedzę poprzez wykonanie ćwiczeń z e materiału. Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów.
Praca domowa
Czerapuńdżi w Indiach jest znane z rekordowo wysokiej rocznej sumy opadów atmosferycznych. Odszukaj w internecie i podaj przyczyny występowania tak dużych opadów w tej miejscowości.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animację można wykorzystać w temacie „Cyrkulacja powietrza w różnych strefach Ziemi. Czynniki wpływające na globalną cyrkulację atmosfery”. Po wyjaśnieniu ogólnej cyrkulacji atmosfery nauczyciel wyjaśnia przyczyny jej modyfikacji i wyświetla animację cyrkulacji monsunowej. Uczniowie uzupełniają kartę pracy (załącznik 1) i analizują przyczyny zmienności układów barycznych.