Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Most Famous Public Schools in Great Britain / Najsłynniejsze szkoły publiczne w Wielkiej Brytanii

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.4, II.5, III.4, III.6, V.1, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z edukacją w Wielkiej Brytanii, a szczególnie ze szkołami publicznymi.

  2. Uczeń potrafi opisać sposób funkcjonowania szkół publicznych w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Cele motywacyjne:

  1. Poszerzenie kompetencji językowych o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat edukacji w Wielkiej Brytanii, a w szczególności szkół publicznych.

  2. Kształtowanie świadomości kulturowej dotyczącej systemu edukacji w Wielkiej Brytanii.

  3. Kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia w odniesieniu do sposobu funkcjonowania uznanych instytucji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia słynnych szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii (na początku sekcji Przeczytaj) i mówi: The photo shows the most famous public schools in the UK. Which school has the best/the most attractive campus? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytania tekstu wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst The Most Famous Public Schools in Great Britain (Przeczytaj), a następnie samodzielnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasowym.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst jeszcze raz i w parach wykonali Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasowym, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  3. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasowym.

  4. Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniczku i odnajdują w czytance zdania, w których te słowa występują. Następnie sprawdzają stopień opanowania przez siebie podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a zadaniem kolegi jest przetłumaczyć wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  5. Uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 1 (Audio) i porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną. Uczniowie w parach ćwiczą literowanie i pisownię podanych wyrazów – jeden uczeń literuje dane słowo, a zadaniem drugiego jest poprawne zapisanie wyrazu. Następnie zamieniają się rolami.

  6. Uczniowie słuchają materiału audio, a następnie wykonują Exercise 23 (Audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, w większych grupach, a na koniec na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Audio) i, słuchając materiału audio, sprawdzają odpowiedzi. Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedź na forum klasy.

  2. Uczniowie, korzystając z informacji zawartych w e‑materiale, samodzielnie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Uczniowie w parach porównują odpowiedzi.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wykonali Exercise 7 (Sprawdź się). Uczniowie ustnie odpowiadają na pytania, przy czym mogą zadać sobie dodatkowe pytania.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3–6 (Sprawdź się)

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about a public school that you want to attend to a friend from England. In the email:

  • outline what curriculum the school offers;

  • explain why you want to attend it;

  • write whether you have a chance to get in.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartej w materiale audio, uczniowie przygotowują Factfile/infografikę/plakat dotyczący Eton. Mogą też przygotować listę pytań do absolwenta tej uczelni. Na kolejnej lekcji chętni uczniowie wcielają się w postać absolwenta i odpowiadają na pytania zadane im przez pozostałych uczniów.