Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Future Of Transport / Przyszłość transportu

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.12, II.5, III.1, III.4, V.1, V.3, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu transportu przyszłości.

  2. Uczeń potrafi opisać swoją wizję nowego środka transportu.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym wyjaśni, jak transport przyszłości zmieni życie ludzi, oraz przedstawi swój aktualny problem związany z transportem.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą rozmowę na temat transportu przyszłości.

  2. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat transportu przyszłości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach rozgrzewki nauczyciel wskazuje grafikę na początku sekcji Przeczytaj i pyta: Look at the description of the picture. Do you agree with the statement there? Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna lub wskazana osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu The Future is Now i odpowiedź na pytanie: What means of transport does the paragraph mention? Uczniowie czytają fragment i odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Każdy z członków grupy zapoznaje się z jednym z czterech pozostałych fragmentów tekstu. Następnie w zespołach uczniowie relacjonują sobie treść poszczególnych fragmentów. Na koniec nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.

  3. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Próbują ustalić jeden klucz odpowiedzi, po czym prezentują go nauczycielowi. Celem jest, aby w drodze wzajemnego tłumaczenia uczniowie potrafili zrozumieć i przedstawić poprawne odpowiedzi.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  5. Uczniowie wykonują w parach Exercise 45 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.

  8. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, a następnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą przetłumaczyć uzupełniony tekst na język polski, a następnie – nie patrząc na tekst oryginalny – z powrotem na język angielski. Na koniec uczniowie porównują swoją wersję tekstu po angielsku z tekstem oryginalnym.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Podobnie jak w Exercise 2 (Gra edukacyjna), uczniowie mogą dodatkowo przetłumaczyć uzupełniony tekst na język polski i z powrotem na angielski (patrz pkt 8).

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just read an article about future transport. In a letter to an English friend:

  • inform him/her about one type of transport that impressed you most and why;

  • explain to him/her how future transport will change people’s lives;

  • tell your friend what the biggest problem with transport is for you today.

Sign as XYZ. Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując grę edukacyjną z e‑materiału oraz tekst The Future is Now, uczniowie przygotowują wypowiedź ustną na temat transportu przyszłości. W wypowiedzi wykorzystują wszystkie wyrażenia, które pojawiły się w grze edukacyjnej. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Uczeń A rozpoczyna wypowiedź, a uczeń B jest odbiorcą wypowiedzi (może zadawać uczniowi A pytania dotyczące tematu). Uczeń C sprawdza, czy wyrazy z gry edukacyjnej są używane we właściwych znaczeniach. Uczniowie A i B prowadzą rozmowę, przy czym w połowie zadania mogą zamienić się rolami.