Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Be Your Own Boss! / Zostań własnym szefem!
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.4, II.5, III.4, IV.1, V.1, VII.9
Kształtowane kompetencje kluczowe
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne
Uczeń poszerza słownictwo związane z pracą.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, udzielając rady na temat założenia własnego biznesu.
Cele motywacyjne
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zakładania własnego biznesu.
Uczeń rozwija świadomość własnych predyspozycji w zakresie przedsiębiorczości.
Uczeń rozwija postawę samodzielności i przedsiębiorczości.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
W ramach przygotowania do lekcji, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie z Exercise 1 (Przeczytaj) i pyta uczniów: How do you understand the words in the picture? Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy. Podają interpretacje i przykłady podążania za marzeniami.
Faza realizacyjna
Nauczyciel informuje uczniów, że tekst Kids Who Are Their Own Bosses, który za chwilę przeczytają, dotyczy dzieci, które stworzyły własną firmę. Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy (uczeń: A, B, C, D). Każdy uczeń w grupie czyta jeden z czterech fragmentów tekstu, sprawdzając w słowniku niezrozumiałe wyrazy. Uczniowie wymieniają się w obrębie grupy informacjami na temat sylwetek dzieci opisanych w tekście. Następnie na forum klasy informują nauczyciela, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu Kids Who Are Their Own Bosses, po czym wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści tekstu.
Nauczyciel pyta uczniów: Which story do you like the most? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
4.Uczniowie pracują w parach i uzupełniają Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.Uczniowie w parach ustnie odpowiadają na pytania w Exercise 6 (Przeczytaj). Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
6.Nauczyciel zwraca uwagę, że w przypadku osób niepełnoletnich istnieje konieczność posiadania zgody rodzica/opiekuna na formalne prowadzenie działalności.W ramach przygotowania do pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Film). Najpierw zaprasza poszczególnych uczniów do połączenia pojedynczych wyrazów z ich tłumaczeniami. Następnie, zasłania angielskie wyrazy, pozostawiając na tablicy polskie i prosi, żeby uczniowie podali ich angielskie tłumaczenia.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Starają się rozwinąć każdy temat, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Film). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują poszczególne zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają ustnie na pytania, mogą zadawać sobie pytania pomocnicze/dodatkowe. Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki.
Praca domowa
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently started a new business. Your English‑speaking friend wants to set up a company, too. He/she asked you for help. Reply to his/her email. In your email:
explain what your business is about;
describe how you work;
give two pieces of advice on how to start a business
Your email should be 50–120 words long. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze
Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na informacjach przekazanych w filmie, tworzą plan założenia własnej firmy. Na kolejnej lekcji prezentują plany w grupach lub na forum klasy.