Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Social Media – Their Influence on the Way We See Ourselves / Media społecznościowe – ich wpływ na to, jak się postrzegamy

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.11, I.12, II.1, II.4, II.7, III.2, III.4, III.7, V.2, V.3, V.7, VII.13, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z mediami społecznościowymi, ich zaletami i wadami.

  2. Uczeń umie opisać, jaki wpływ na jego życie i samoocenę mają media społecznościowe i rządzące nimi mechanizmy.

  3. Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat toksycznego zachowania online.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat mediów społecznościowych, ich zalet i wad.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty mediów i ich wpływu na jego życie i samoocenę.

  3. Uczeń kształtuje wiedzę na temat toksycznych zachowań online.

  4. Uczeń kształtuje postawę krytycznego myślenia w odniesieniu do zjawiska mediów społecznościowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

  5. karty zadań interaktywnych

  6. plik audio

  7. mapa pojęć

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • What social media do you use on a regular/daily basis?

  • Can you imagine your life without them? Why? Why not?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie komentują zdjęcie A gift or a curse?, odpowiadając na pytanie: How do feel when you receive a message like that? Następnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel pyta: Is there anything surprising about the data? Uczniowie dzielą się refleksjami na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie zapoznają się z tytułem tekstu Is Social Media Good for Us? i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What do you expect the text to be about? Give ten suggestions.

  2. Uczniowie czytają tekst Is Social Media Good for Us? i sprawdzają, czy dobrze odgadli jego treść. Następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Dodatkowo w ciągu określonego przez nauczyciela czasu (np. 1 lub 5 minut) mogą starać się zapamiętać definicje negatywnych zachowań wymienionych w zadaniu. Następnie pracują w parach. Uczeń A podaje definicję zachowania, a uczeń B musi powiedzieć, co to za zachowanie. Zamieniają się rolami. Alternatywnie: Uczeń A podaje przykład niewłaściwego zachowania, a uczeń B podaje jego definicję. Uczniowie zamieniają się rolami. Ponadto w parach/ w grupach/ na forum klasy uczniowie mogą ustalić, które z negatywnych zachowań w sieci są najczęstsze, najtrudniejsze do ujawnienia itd. Uczniowie uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Dodatkowo po wykonaniu zadania uczniowie mogą streścić tekst, wykorzystując wszystkie wyrazy, którymi go uzupełnili.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie; na każde pytanie odpowiadają, pracując z inna osobą.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie na forum klasy/ w parach/ w małych grupach.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie rozmawiają na forum klasy na temat zdjęcia So many possibilities, so many threats. Nauczyciel pyta: Do you agree with the warning on the phone? Are social media a health threat?. Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  8. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Mapa pojęć). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Przed przystąpieniem do realizacji zadania uczniowie wyszukują w lekcji przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują, odpowiadając na pytania. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania ustnie.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). W tym celu wybierają przykłady poznanego na wcześniejszych etapach lekcji słownictwa, które wykorzystają do odpowiedzi na każde z pytań.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): A few days ago, an unpleasant situation happened to you on one of the social media platforms you are using. Write an email to your friend from Great Britain (100–150 words) and:

  • describe what happened to you;

  • write how you reacted to the situation;

  • write how you are going to use social media in the future;

  • ask your friend about his experience with social media.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują mapę pojęć i przygotowują się do jej omówienia, zwracając uwagę na zastosowanie słownictwa z lekcji. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w trzyosobowych grupach i omawiają wskazane przez kolegę/koleżankę elementy mapy. Trzecia osoba w grupie monitoruje wypowiedź i w razie potrzeby uzupełnia ją. Uczniowie zamieniają się rolami.