SCENARIUSZ LEKCJI

Imię i nazwisko autora: Kamil Kaliński

Przedmiot: geografia

Temat zajęć: Porównanie cech wybranych regionów rolniczych świata

Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres rozszerzony, klasa II

Podstawa programowa

X. Zróżnicowanie gospodarki rolnej: typy rolnictwa i główne regiony rolnicze na świecie, rolnictwo uprzemysłowione a rolnictwo ekologiczne, uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.

Uczeń:

1) charakteryzuje różne typy rolnictwa, przedstawia ich uwarunkowania oraz wyróżnia główne cechy regionów rolniczych na świecie.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,

  • kompetencje cyfrowe,

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • omawia różne typy rolnictwa na świecie,

  • wymienia makroregiony rolnicze na świecie i określa ich zasięg przestrzenny,

  • charakteryzuje makroregiony rolnicze na świecie i porównuje ich cechy.

Strategie nauczania: konektywizm

Metody nauczania: dyskusja, praca z e‑materiałem, praca z filmem edukacyjnym

Formy zajęć: praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny (lub tablety z dostępem do internetu), zeszyt przedmiotowy

Materiały pomocnicze

Falkowski J., Kostrowicki J., Geografia rolnictwa świata, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.

FAOStat (dostęp 16.08.2021).

Grzebisz W., Szramka H., Wielka encyklopedia geografii świata, t. 11: Rolnictwo i leśnictwo, Wydawnictwo Kurpisz, Poznań 1998.

The World Bank, Employment in Agriculture (% of Total Employment) (dostęp 16.08.2021).

The World Bank, Fertilizer Consumption (Kilograms per Hectare of Arable Land) (dostęp 16.08.2021).

The World Bank, Cereal Yield (kg per Hectare) (dostęp 16.08.2021).

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca

  • Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności).

  • Sprawdzenie zadania domowego.

  • Dialog z uczniami mający na celu usystematyzowanie podstawowych wiadomości na temat ostatniej lekcji.

  • Przedstawienie celów lekcji.

Faza realizacyjna

  • Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat podziału rolnictwa ze względu na przeznaczenie produkcji oraz wielkość nakładów pracy i kapitału. Chętni uczniowie zapisują na tablicy wszystkie informacje, które posiadają na ten temat. Następnie nauczyciel podsumowuje wszystkie zgromadzone pomysły, posiłkując się także fragmentem części „Przeczytaj” e‑materiału, który wyświetla na ekranie.

  • W kolejnym etapie lekcji nauczyciel kontynuuje dyskusję klasową, poruszając kwestię potrzeby wyodrębnienia makroregionów rolniczych na świecie. Wyświetla na ekranie mapę makroregionów rolniczych świata i omawia ich zasięg przestrzenny.

  • Następnie uczniowie w parach zapoznają się z krótkimi opisami dotyczącymi poszczególnych makroregionów rolniczych. Każda para (ewentualnie grupa) pracuje nad poszczególnym makroregionem. Uczniowie przedstawiają zdobyte informacje o swoim makroregionie, a potem dyskutują na ten temat.

  • Następnie uczniowie zapoznają się z filmem edukacyjnym zawartym w e‑materiale. Uczniowie wykonują polecenie do filmu (mapa myśli dotycząca cech rolnictwa ekstensywnego i intensywnego i różnic między nimi).

  • Po zakończonej pracy nauczyciel prosi chętnych uczniów o zaprezentowanie na forum klasy swoich map myśli. Uczniowie wybierają tę pracę, która jest według nich najbardziej przejrzysta, staranna i poprawna merytorycznie.

  • Po zakończonej pracy nauczyciel wyznacza uczniów do rozwiązania na tablicy interaktywnej ćwiczeń z bloku „Sprawdź się”. W razie potrzeby nauczyciel wyjaśnia wątpliwości uczniów.

Faza podsumowująca

  • Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące. Chętni uczniowie udzielają na nie odpowiedzi.

  • Nauczyciel nagradza aktywnych uczniów, ocenia mapy myśli i przypomina cele zajęć.

  • Pożegnanie i zaproszenie na kolejną lekcję.

Praca domowa

  • Stworzenie prezentacji multimedialnej na temat wybranego makroregionu rolniczego (na wzór filmu). Nauczyciel podkreśla, żeby nie wybierać makroregionów, które zostały omówione w filmie.

  • Opcjonalnie można także prosić o zapoznanie się z kolejnym tematem lekcji (w przypadku blended learning).

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

Film edukacyjny może zostać wykorzystany podczas zajęć poświęconych rozwojowi rolnictwa na świecie (zakres podstawowy: X. 1). Może znaleźć zastosowanie na lekcji powtórzeniowej z działu dotyczącego geografii rolnictwa.