Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Travel Writing: A Profession or a Vocation? / Pisarstwo podróżnicze – zawód czy powołanie?

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.8, II.1, II.5, III.4, V.6, V.13, VII.4, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIV

Poziom nauczania - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu form pisarskich i charakterystyki pisarza–podróżnika.

  2. Uczeń potrafi wskazać cechy, które powinien mieć dziennikarz–podróżnik, zdefiniować formy pisarskie oraz wymienić wady i zalety wykonywania tego zawodu.

  3. Uczeń potrafi zredagować artykuł do gazetki szkolnej, w którym charakteryzuje pracę pisarza–podróżnika oraz, uwzględniając wady i zalety tego zawodu, wyraża opinię na temat jego wykonywania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące form pisarskich i charakterystyki pisarza–podróżnika.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat form pisarskich i charakterystyki pracy pisarza–podróżnika.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach przygotowania do lekcji, nauczyciel kieruje uwagę i zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta się klasy: What is worth reading? Pozwala się wypowiedzieć kilku osobom. Nastepnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują wyniki w parach.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają dwa pierwsze akapity tekstu The Most Daring Profession? A Travel Writer! i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What is the common perception of a travel writer?

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). W tym celu najpierw wybierają z tekstu wyrażenia, które mogą być pomocne przy udzielaniu odpowiedzi na każde z pytań, a następnie przystępują do realizacji zadania. Na forum klasy chętne osoby odczytują prace.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy.

  6. Uczniowie rozwiązują pierwszy poziom krzyżówki, a następnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie rozwiązują drugi poziom krzyżówki, a następnie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie rozwiązują trzeci poziom krzyżówki, a następnie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania lub np. pięciozdaniową historyjkę z wyrażeniami z zadania.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): More and more young people travel to faraway places to get to know new cultures and customs. Some travellers consider making a living from it and becoming travel writers. Write an article (200–250 words) for the school magazine, where you describe positive and negative aspects of this profession. Remember that an article must have a title.

Materiały pomocnicze: Krzyżówka z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na słownictwie z krzyżówki z e‑materiału, przygotowują się do rozmowy na temat blasków i cieni zawodu pisarza zajmującego się tematyką podróży. Tematyka rozmowy powinna dotyczyć: stereotypowego postrzegania tego zawodu, jego zalet i wad, umiejętności niezbędnych do wykonywania tej pracy oraz wskazówek dla początkujących w tym zawodzie. Uczniowie mogą przygotować listę wyrażeń do każdego aspektu rozmowy. Na kolejnej lekcji prowadzą dyskusję w parach lub małych grupach. Omawiając każdy aspekt zagadnienia, starają się użyć jak najwięcej wyrażeń ze swojej listy. Po wykonaniu zadania nauczyciel pyta na forum klasy, których słów nie użyli, które sprawiły im trudność itd.