Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Dad Is a Nurse. My Mum Is a Doctor / Mój tata jest pielęgniarzem. Moja mama jest lekarką.

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.4, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane zawody.

  2. Uczeń zadaje pytania o wybrane zawody.

  3. Uczeń układa zadania dotyczące wskazanych osób.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształci umiejętność zadawania pytań.

  2. Uczeń rozwija się ruchowo podczas zabaw z wykorzystaniem techniki TPR.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa: TPR, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kręgu – sam również z nimi siada. Następnie rzuca piłeczkę do wybranej osoby i pyta: What is your dream job? Uczeń albo podaje właściwy wyraz, albo pokazuje gestami, o jaki zawód chodzi, a pozostałe osoby odgadują jego nazwę. Następnie odrzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i zadaje to samo pytanie.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje na kolejne ilustracje i odtwarza nagrania, wykonując przy tym gest symbolizujący daną profesję, a uczniowie powtarzają za nauczycielem.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je w kluczowych momentach – przed nazwami zawodów. Uczniowie starają się podać nazwę właściwej profesji. W razie trudności nauczyciel podpowiada pierwszą literę wyrazu lub pokazuje właściwy zawód za pomocą gestu.

  4. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z Exercise 2 (Przeczytaj). Osoba, która zna poprawną odpowiedź, wychodzi na środek klasy i pokazuje zawód gestami, a pozostali uczniowie odgadują, o jaką profesję chodzi. Na koniec ochotnik zaznacza odpowiedzi na tablicy.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy sekcję Zwróć uwagę! Następnie podchodzi do ucznia i pyta: What is your mum’s/dad’s/aunt’s/uncle’s job?. Uczeń odpowiada na pytanie – w razie trudności korzysta z podpowiedzi wyświetlanej na tablicy.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Wybrane osoby podchodzą do tablicy multimedialnej i uzupełniają zdania. Za każdym razem odczytują całe zdanie, wskazując na właściwe osoby na obrazkach.

  7. Uczniowie wspólnie wykonują na tablicy Exercise 1 (Plik audio). Po dobraniu w pary wszystkich nazw zawodów i obrazków nauczyciel głośno odczytuje każdy wyraz, a uczniowie trzykrotnie go powtarzają: głośno, ciszej i szeptem – jak echo.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy tekst rymowanki i odtwarza nagranie (Plik audio). Uczniowie słuchają, śledząc tekst na tablicy. Po czym nauczyciel ponownie odtwarza nagranie – tym razem zatrzymuje je po każdym pytaniu, a uczniowie skandują odpowiedź.

  9. Ochotnicy kolejno podchodzą do tablicy multimedialnej i układają w pary rymy z Exercise 2 (Plik audio).

  10. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Plik audio). Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i układają wyrazy z rozsypanych liter. Na koniec wszyscy wspólnie odczytują nazwy zawodów.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania uczniowie grają w kalambury. Ochotnicy otrzymują od nauczyciela karteczki z nazwami zawodów, które mają pokazać.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka, karteczki z nazwami zawodów.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na koniec lekcji nauczyciel jeszcze raz odtwarza rymowankę i wspólnie z uczniami układa do niej jeszcze jedną zwrotkę.