Dla nauczyciela
Autorów e‑materiału: Marta Godlewska, Zdzisław Dudek
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Good Bedside Manner / Dobre podejście do pacjenta
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia - wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania - wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.5, I.7, I.8, I.11, I.14, II.1, II.5, III.4, III.6, III.9, V.8, V.10, V.11, V.12, VII.3, VII.8, VII.9, VII.14, VII.15, IX.1, IX.2, XI, XIII
Poziom nauczania: - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
[K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
[K4] Kompetencje cyfrowe.
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pobytem w szpitalu i zawodami medycznymi.
Uczeń umie scharakteryzować pracę w szpitalu.
Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego niektórzy wybierają zawody związane z medycyną.
Uczeń potrafi poprawnie używać przedimków a/an.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o pobycie w szpitalu.
Uczeń kształtuje świadomość wymagań, jakie stawia przed człowiekiem praca w sektorze usług medycznych.
Uczeń rozwija wiedzę na temat działania usług medycznych i kształtuje własne preferencje zawodowe.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach;
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj), a następnie na forum klasy odpowiadają na pytania: What do these pictures have in common? Do you know anyone who works in hospital/pharmacy? What does a doctor/nurse/pharmacist do? Do you have insurance against anything?
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną. Powtarzają te czynności w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach i odpowiadają na pytania: Would you like to be a doctor/nurse/paramedic? Why/why not? Następnie chętni uczniowie relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek z pary/grupy.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę używania przedimków a/an na podstawie przykładów z tekstu i sekcji Gramatyka. Następnie wspólnie z uczniami uzupełnia na tablicy zasadę w Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj) i odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację na tablicy multimedialnej i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy. W uzasadnieniu odpowiedzi starają się powołać na treść nagrań z prezentacji.
Uczniowie słuchają nagrań raz jeszcze i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na informacje zawarte w nagraniu
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Prezentacja multimedialna), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach na temat: What are the advantages and disadvantages of medical professions such as: a doctor, a nurse, a paramedic.
Po zakończeniu rozmów chętni prezentują na forum klasy argumenty z dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Your friend had an accident and you go to visit him/her in the hospital. Leave a message (100–150 words) for your English flatmate who is also friends with this person telling them the following:
– where you went;
– how you found out about the accident;
– what happened to your friend;
– what you’d like the flatmate to do in this situation.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach tworzą quiz predyspozycji do pracy w służbie medycznej, składający się z 6‑8 pytań prostych, odnoszących się do cech charakteru związanych z zawodami medycznymi, o których mowa w prezentacji np.: Do you have the ability to make quick decisions? Bazują na słownictwie z prezentacji, ale mogą też dodać własne pytania. Przygotowują też klucz odpowiedzi. Następnie, pracując z inną parą w grupie, zadają pytania i zebrawszy odpowiedzi informują kolegów/koleżanki z grupy, do którego z zawodów medycznych są najbardziej predysponowani.