Autorka e‑materiału: Anna Caruk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Planning to Play Truant? Bad News! / Planujesz wagary? Złe wieści!

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.14, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, III.2, III.3, III.4, III.6, III.7, IV.3, IV.6, IV.8, V.5, V.6, V.8, V.11, V.12, VI.4, VI.11, VII.4, VII.9, VII.11, VIII.2, IX.1, X, XI, XIII

Poziom kształcenia: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się słownictwem związanym z wagarowaniem i jego konsekwencjami.

  2. Uczeń potrafi wymienić powody opuszczania zajęć szkolnych.

  3. Uczeń potrafi opisać sytuacje związane z ponoszeniem odpowiedzialności za wagarowanie i prawne konsekwencje wagarowania dzieci ponoszone przez rodziców.

  4. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić własne poglądy na temat wagarowania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość konsekwencji społecznych i prawnych wagarowania.

  2. Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialności prawnej za własne czyny.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, praca z audiobookiem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca w ramach zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje zdjęcie ucznia udającego się na wagary (Przeczytaj). Zapisuje na tablicy zwrot play truant i pyta: What does “play truant” mean? Have you ever played truant? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie słuchają nagrań w Exercise 1 (Przeczytaj) i łączą je ze zdaniami zawierającymi powody wagarowania. Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie, sięgając do własnych doświadczeń, odpowiadają na pytania: If you’ve ever played truant, did you do it for any of these reasons? Why did you play truant? What do children do when they skip classes?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o wagarowaniu (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Pracują samodzielnie, po czym porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy, uzasadniając wybór cytatami z tekstu. Nauczyciel może zapytać uczniów, czy podobne zasady obowiązują w Polsce. Wyjaśnia podobieństwa i różnice między systemami polskim i brytyjskim.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat z Exercise 5 (Przeczytaj): Is it fair for the parents of these misbehaving children to be the ones to be punished? Or do you think it should be the child misbehaving who should pay the price for their actions? Dyskutują, a następnie przedstawiają argumenty na forum klasy. Nauczyciel zapisuje je na tablicy.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację przedstawiającą Alicję w Krainie Czarów (Audiobook) i wprowadza temat niezwykłej szkoły przedstawionej w powieści Lewisa Carrolla. Uczniowie w ramach przygotowania do pracy z audiobookiem łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Audiobook). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i w parach wykonują Exercise 3 (Audiobook). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Nauczyciel zwraca uwagę na czasowniki encourage, sigh, interrupt, go on, exclaimExercise 4 (Audiobook) i zachęca uczniów do używania ich jako synonimów powszechnie stosowanego czasownika say. Uczniowie w parach lub na forum klasy łączą zdania w ćwiczeniu z odpowiednimi wyrażeniami czasownikowymi. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie kontynuują pracę nad synonimami, wykonując Exercise 1 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Would you rather play truant or take an exam with no preparation? Why?

  • Do you think home schooling works? Why/Why not?

  • What kind of criminals should be punished with community service? Why?

Pracują w grupach trzy-, czteroosobowych i dzielą się opiniami. Po zakończeniu dyskusji przedstawiciele grup podsumowują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an essay in which you express your opinion on who should bear the consequences of truancy – the children or their parents? Give reasons for your opinion. Your essay should be between 200 and 250 words.

  3. Uczniowie słuchają fragmentu Alice in Wonderland z e‑materiału i piszą streszczenie fragmentu, używając w mowie zależnej czasowników z Exercise 4 (Audiobook).

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają fragmentu Alice in Wonderland z e‑materiału i piszą streszczenie fragmentu, używając w mowie zależnej czasowników z Exercise 4 (Audiobook).