Dla nauczyciela
Imię i nazwisko:
autorek e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot:
język angielski
Temat zajęć:
You Got a Message
Komunikacja w sieci
Grupa docelowa:
klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.5, III.4, VI.3, VII.2, VIII.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń posługuje się środkami językowymi umożliwiającymi wypowiedź na temat internetu.
Uczeń opisuje jak ludzie komunikują się przez internet.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów komunikowania się w internecie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby moltimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie The word “OK” has a long history! i pyta uczniów: How do you show OK? Is there more than one way? Uczniowie wykonują gesty, którymi przekazujemy sobie znaczenie słowa OK. Następnie nauczyciel pyta uczniów: Do you send text messages? How often do you send them? Who do you send them to most often?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę moltimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst o historii słowa OK (Przeczytaj), a następnie indywidualnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę moltimedialną i uzasadniają wybór cytatem z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do tekstu.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę moltimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Communication is more than talking! i prosi uczniów o wyjaśnienie jak rozumieją podpis pod zdjęciem: In what ways do we communicate? Nauczyciel zapisuje słowo communication na środku tablicy, uczniowie podają pomysły na forum klasy, a wówczas nauczyciel zapisuje je na tablicy w formie mapy pojęć.
W ramach przygotowania do wysłuchania materiału audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę moltimedialną.
Uczniowie słuchają dialogu (Plik audio) po raz pierwszy i indywidualnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę moltimedialną.
Uczniowie słuchają dialogu (Plik audio) po raz drugi i indywidualnie wykonują Exercise 3 i 4 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę moltimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you use social media? Why/why not?
Do you read blogs? Why/why not?
When you want to talk to someone, what do you do?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Exercise 1‑6 (Sprawdź się). Uczniowie wykonują
Uczniowie wykonują pracę pisemną w Exercise 8 (Sprawdź się). Your English friend wants to know what you use the internet for. Write him/her an email in which you explain:
- how you use the internet to communicate with your friends;
- what you most often look for on the internet;
- what information about yourself you post online.
Your email shoold have 50–120 words.
Materiały pomocnicze:
Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego moltimedium:
Uczniowie, korzystając z transkryptu nagrania, odczytują dialog w parach z podziałem na role. Alternatywnie: nauczyciel może poprosić, aby uczniowie w parach odegrali podobne sceny.