Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Michał Kurek i Jerzy Ginter |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Polaryzacja fal |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzający zapis podstawy programowej dla kształcenia rozszerzonego |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: X. Fale i optyka. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE - nauczanie/uczenie bazujące na konstruktywistycznej teorii uczenia się oraz nauczania problemowego |
Metody nauczania: | - pogadanka, |
Formy zajęć: | - praca indywidualna. |
Środki dydaktyczne: | laptop i rzutnik do wyświetlenia grafiki, sznur |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał „Polaryzacja fal mechanicznych” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel za pomocą długiego sznura wytwarza najpierw falę spolaryzowaną pionowo, następnie spolaryzowaną poziomo oraz niespolaryzowaną. Nauczyciel dopytuje się uczniów, które z zaprezentowanych fal wyglądały na bardziej „uporządkowane” i dlaczego. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel w formie wykładu przekazuje uczniom informacje na temat polaryzacji fali. Przy pomocy sznura pokazuje fale o różnych kierunkach polaryzacji z zaznaczeniem, jak wygląda w poszczególnych przypadkach kierunek polaryzacji. Następnie pokazuje falę niespolaryzowaną. Poprzez analogię fali na sznurze opisuje falę elektromagnetyczną i jej polaryzację. Wskazuje również kierunek drgań pola magnetycznego przy poszczególnych polaryzacjach. Uczniowie zapoznają się z grafiką interaktywną. | |
Faza podsumowująca: | |
W ramach utrwalenia zdobytych wiadomości i zrozumienia zjawiska polaryzacji uczniowie rozwiązują zadania: 3, 5, 6 i 7 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Praca domowa: | |
W ramach pracy domowej uczniowie rozwiązują zadania: 1, 2, 4 i 8 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może posłużyć do wprowadzenia pojęcia fali poprzecznej. |