Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Legend of a Golden Duck / Legenda o Złotej Kaczce

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.13, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 9, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń poznaje legendę o Złotej Kaczce.

  2. Uczeń nazywa główne postaci występujące w tej legendzie.

  3. Uczeń uczy się opisywać wybranych bohaterów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat różnych tekstów kultury.

  2. Uczeń rozwija umiejętność pracy w parze.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (dryl językowy, techniki wspomagające naukę słownictwa)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje miękką piłeczkę.

W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli w kręgu, a następnie rzuca piłeczkę do wybranej osoby i prosi ją, żeby podała swoje skojarzenie z dowolną legendą, może to być np. tytuł, postać, przedmiot. Po czym pyta uczniów, czy znają legendę o Złotej Kaczce.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania i prosi uczniów o powtórzenie. Uczniowie powtarzają każde wyrażenie trzykrotnie powtarzają – jak echo.

  2. Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Nauczyciel pyta dzieci, czy podobała im się legenda o Złotej Kaczce oraz czego uczy ta legenda. 

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania, a uczniowie określają, przy którym obrazku powinny się one znaleźć. Dzieci starają się używać wyrazów z legendy.

  5. Nauczyciel czyta po kolei zdania z Exercise 3 (Przeczytaj). Po każdym pyta uczniów, który wyraz pasuje do luki. Może celowo proponować niewłaściwe odpowiedzi, żeby skłonić uczniów do uważnego słuchania i poprawiania go w razie potrzeby.

  6. Uczniowie odsłuchują nagranie i zaznaczają prawidłowe obrazki w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) na swoich urządzeniach mobilnych.

  7. Nauczyciel odtwarza na tablicy nagrania z ilustracji interaktywnej i prosi uczniów, żeby zamknęli oczy. Odtwarza nagrania ponownie, ale wycisza je w miejscach, gdzie bohaterowie się przedstawiają. Po każdym nagraniu dzieci określają, która postać z legendy wypowiedziała daną kwestię. 

  8. Nadal pracując w parach, uczniowie słuchają nagrań z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i na urządzeniach mobilnych porządkują obrazki. Następnie, nauczyciel odtwarza nagrania ponownie, i zaprasza ochotników do zaznaczenia odpowiednich obrazków na tablicy.

  9. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Uczeń, który zna poprawną odpowiedź, zgłasza się, podchodzi do tablicy i ją zaznacza.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania uczniowie grają w kalambury. Nauczyciel pokazuje różnych bohaterów legendy, a klasa wspólnie zgaduje, o kogo chodzi.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Rozwiązania zadań nauczyciel sprawdza na początku następnych zajęć.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Po zapoznaniu się z ilustracją interaktywną uczniowie w grupach rysują komiks przedstawiający legendę o Złotej Kaczce.