Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Mert Ibrahim Alcinkaya
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Beauty Is Only Skin Deep...? / Uroda to nie wszystko...?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.2, II.4, II.5, III.1, III.4, III.5, V.6, V.8, V.11, VIII.1, VIII.2, X, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi opisać pozytywne doznania estetyczne.
Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat tego, czy wygląd zewnętrzny jest ważny.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje kompetencje językowe w zakresie opisywania wyglądu zewnętrznego.
Uczeń potrafi wypowiadać się na temat subiektywności piękna.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat piękna, wykorzystując tekst z e‑materiału (Wprowadzenie) i dla kontrastu wyświetla na tablicy cytat: „Beauty is in the eye of the beholder” (Margaret Wolfe Hungerford, Molly Bawn, published in 1878) i pyta uczniów, jak go rozumieją: What do you think the quote means? That people have different tastes. That beauty is not universal...
Nauczyciel prosi uczniów, żeby opowiedzieli na forum klasy, co według nich jet piękne: What do you consider beautiful? Which buildings, people, music pieces, landscapes do you consider beautiful? Uczniowie dzielą się opiniami na forum zespołu klasowego.
OPCJONALNIE do punktu 2: Nauczyciel może wyświetlić na tablicy multimedialnej slajd z kilkoma obrazkami: Parthenon w Atenach, sławny aktor, blok mieszkalny z lat osiemdziesiątych, widok morza (dowolne obrazy, ale zróżnicowane według nauczyciela pod względem estetycznym: brzydkie i piękne). Prosi, aby uczniowie wypowiedzieli się na temat kolejnych obrazków: Is this beautiful? Why? Why not? Uczniowie w grupach lub na forum klasy dzielą się wrażeniami i opiniami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pokazuje na tablicy interaktywnej zdjęcie wprowadzające (Przeczytaj) i prosi, żeby uczniowie uzupełnili krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie czytają tekst i decydują w Exercise 2 (Przeczytaj), który fragment najlepiej podsumowuje jego treść.
Uczniowie czytają tekst dokładnie, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i sprawdzają odpowiedzi w parach oraz nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach rozmawiają na temat miejsc, które zrobiły na nich największe wrażenie: What was the most beautiful place/sight you’ve ever seen? Why did you consider it beautiful? Uczniowie uzasadniają opinie.
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie hawajskiej wyspy (e‑materiał), a następnie prosi, aby w ćwiczeniu rozgrzewkowym do audio, Exercise 1 (Plik audio), znaleźli wyrazy opisujące piękno. Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają fragmentu programu radiowego Jacka Purple (Plik audio). Opowiada w nim o wrażeniach z Hawajów. Uczniowie słuchają po raz pierwszy i zaznaczają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Nauczyciel sprawdza odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają audio po raz drugi i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Plik aduio).
Faza podsumowująca:
Uczniowie w grupach czteroosobowych robią burzę mózgów i dyskutują na temat: A British writer Oscar Wilde once said: „It’s only shallow people who do not judge by appearances?” Do you agree? Do you think physical appearance is the most important aspect of one’s life? Why? Why not? Połowa zespołu klasowego (np. trzy grupy) szuka argumentów dla zdania „Physical appearance IS the most important aspect of life”, a druga połowa dla twierdzenia „Physical appearance is NOT the most important aspect of life”. Po zakończeniu pracy w grupach uczniowie debatują na forum klasy, a nauczyciel nanosi ich argumenty na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby użyli argumentów z debaty w Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog entry about the importance of physical appearance. Address the following points:
Do you think physical appearance is the most important aspect of one’s life? Why? Why not?
What are the jobs in which appearance is important and why?
What are the dangers of paying too much attention to physical appearance?
Should we focus on what we do rather than on how we look? If so, how? If not, why?
Your text should be 100–150 words long.
Uczniowie piszą tekst, a nauczyciel przypomina, że język bloga jest nieformalny i osobisty. Sprawdza prace podczas następnej lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie odpowiadają pisemnie na pytania w Exercise 8 (Sprawdź się). Wykorzystują argumentację z debaty. Alternatywnie: Uczniowie wyszukują w sieci, kim była Diane Arbus (sławna amerykańska fotografka). Znajdują informacje o fotografce i zastanawiają się, czy jej zdjęcia są piękne i dlaczego tak lub nie (np.: https://en.wikipedia.org/wiki/Diane_Arbus). Polecenie: Find information about Diane Argus and write if you consider her works beautiful or not. Justify your answer in up to 100 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału oraz alternatywnie tekst o Diane Arbus (np.: https://en.wikipedia.org/wiki/Diane_Arbus).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio, następnie wcielają się w rolę podróżnika i piszą lub nagrywają podobny opis miejsca, które ich zachwyciło. Mogą opisywać wrażenie prawdziwe lub wymyślone. Używają słownictwa poznanego na lekcji. Alternatywnie: Uczniowie znajdują informacje o Diane Arbus i zaznajamiają się z jej pracami. Ćwiczenie rozwija kompetencje kulturowe i pobudza do refleksji na temat pojęcia piękna.