Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Sources of Information You Can Trust / Źródła informacji, na których możesz polegać
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, I.12, I.14, II.4, II.5, III.2, III.4, V.6, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu publikacji encyklopedycznych.
Uczeń umie wymienić typy encyklopedii.
Uczeń potrafi wskazać wady i zalety encyklopedycznych źródeł internetowych i drukowanych publikacji encyklopedycznych.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat rodzajów encyklopedii.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat publikacji encyklopedycznych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnych źródeł encyklopedycznych.
Uczeń kształtuje postawę świadomości i krytycznego myślenia wobec źródeł informacji, szczególnie źródeł o nieznanym pochodzeniu oraz nieprawidłowo udokumentowanych.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje zdjęcie przedstawiające ekran telefonu komórkowego z wyświetloną wikipedią oraz tradycyjną papierową encyklopedią (Przeczytaj) i pyta uczniów:
What do the pictures show?
Which encyclopaedia do use use more often?
Do you ever use a paper encyclopaedia? Why/why not?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą uzupełnić odpowiedź na pytania z pkt 1 fazy wprowadzającej o zdania, w których użyją wyrażeń z Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu The Two Options in the World of Information i przeglądając tekst, wymieniają dwa źródła w nim opisane. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy (A i B). Grupa A czyta fragment tekstu poświęcony Wikipedii, a grupa B fragment o encyklopedii Britannica. Uczniowie z każdej grupy czytają przydzielone im fragmenty, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrażenia, a następnie wymyślają i zapisują kilka pytań do tych fragmentów. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań. Grupa A przekazuje swoje pytania grupie B, grupa B udostępnia pytania grupie A. Grupy czytają odpowiednie fragmenty tekstu i odpowiadają na pytania.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Ponadto sprawdzają, w jakim kontekście kluczowe słowa z zadania pojawiły się w tekście.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i wręczają swoje prace nauczycielowi do sprawdzenia. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie w parach, gdzie: uczeń A porusza zagadnienia:
discuss how objective the encyclopaedia you used is;
tell how convenient access to information is;
explain the cost of getting information in sthis way.
Uczeń B nie zgadza się ze zdaniem kolegi/koleżanki i prosi o podanie szczegółów itd. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie oglądają prezentację i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do treści prezentacji.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 3 oraz 4 (Prezentacja multimedialna). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę. W Exercise 4 (Prezentacja multimedialna) uczniowie wyjaśniają, do którego elementu w tekście odnoszą się poszczególne zaimki this, które wystąpiły we fragmentach A–D.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna):
Which encyclopaedia is most suitable for use on the Internet? Why?
Which one, in your opinion, is favourable for those who prefer paper? Why?
Which encyclopaedia would allow you to contribute? Why?
Chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy (A i B). Uczniowie przygotowują debatę oksfordzką na jeden z trzech tematów:
Printed encyclopaedias are the only reliable sources of information.
Printed encyclopaedias are not useful nowadays.
Online encyclopaedias should replace printed sources.
Grupa A reprezentuje poglądy „za”, a grupa B „przeciw”. Debatę poprzedza faza burzy mózgów, gromadzenia notatek i przygotowywania słownictwa. Nauczyciel pomaga uczniom w przygotowaniu argumentów. Uczniowie debatują na forum klasy, a następnie nauczyciel ogłasza zwycięzcę debaty. Alternatywnie: Jeżeli czas lekcji się kończy, nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do debaty na następnej lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to a friend from England about the ways a student can research information. In your email:
explain what encyclopaedic sources of information you use and why;
explain how you decide whether the information is objective;
summarise how you could contribute to an encyclopaedia.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą mapę pojęć ze słownictwem z prezentacji multimedialnej. Na kolejnej lekcji pracują w parach i każdy stara się odtworzyć najważniejsze informacje z prezentacji, podpierając się informacjami z mapy pojęć.